GündemManşet

24 ilde ödemeler başladı: 15 Mart Evde Bakım Maaşı Yatan İller hangileri?

Türkiye’de engelli vatandaşlar için sağlanan desteklerden biri de evde bakım maaşı. Bu kapsamda T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak sahiplerine maaş ödemesi yapılıyor. 15 Mart tarihinde evde bakım maaşı yatan iller listesi belli oldu. Söz konusu listede 24 ilde ödemelerin başladığı görüldü. Peki, hangi illerde evde bakım maaşı yatırıldı?

2021 yılında yüzlerce vatandaş evde bakım maaşından faydalanmaya devam ediyor. Bu nedenle sıklıkla “Evde bakım maaşı ne zaman yatırılacak?” sorusunun cevabı araştırılıyor. Evde bakım maaşı ödemeleri her ayın 15’inde olduğu gibi bugün de hesaplara yatırılmaya başlandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 24 ilde ödemelerin yapıldığı öğrenildi.

Hangi illerde evde bakım maaşı yatırıldı?

1- Bolu

2- Tokat

3- Aksaray

4- Osmaniye

5- Çanakkale

6- Samsun

7- Sakarya

8- Hatay

9- Ordu

10- Antalya

11- Diyarbakır

12- Kırıkkale

13- Balıkesir

14- Giresun

15- Adıyaman

16- Manisa

17- istanbul

18- Uşak

19- Bilecik

20- Düzce

21- Erzurum

22- Konya

23- Mersin

24- Zonguldak

Evde bakım maaşı nasıl sorgulanır?

Evde bakım maaşı sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar, Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile ödemelerini alıyorlar ise cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Ancak bu işlem nedeni ile 1 SMS ücreti operatör tarafından tahsil edilir.

Öte yandan e-Devlet uygulaması üzerinden maaş sorgulaması yapmak da mümkün. Bunun için öncelikle TC kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapmak, ardından arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazarak tıklamak gerekiyor.

Evde bakım maaşı ne kadar?

2021 yılında evde bakım maaşı ödemelerinin 1.657,86 TL olarak yapılmasına karar verildi.