İki lider arasında kritik zirve..İşte görüşme sonrası ilk açıklamalar

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Akşener ve CHP lideri Kılıçdaroğlu, parlamenter sisteme geri dönüş hakkında görüştü. İki lider, görüşme sonrası yaptığı ortak açıklamada, iktidara gelerek parlamenter sisteme geri döneceklerini söyledi.

İki lider arasında kritik zirve..İşte görüşme sonrası ilk açıklamalar

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, geçtiğimiz hafta, 24 Haziran sonrası parlamenter sisteme dönüşle ilgili yol haritasını belirlemek için ittifak yaptıkları muhalefet partisi liderlerine toplantı çağrısı yaptı.

"PARLAMENTER SİSTEME GERİ DÖNECEĞİZ"

Bu çağrıdan sonra ilk görüşme bugün Kılıçdaroğlu ile gerçekleşti. İki liderin görüşmesei 45 dakika sürdü.

Liderler görüşme sonrası yaptıkları ortak açıklamada, iktidara gelerek parlamenter sisteme geri döneceklerini söyledi.

Görüşme sonrası ortak açıklama yapan iki liderden Akşener, şunları söyledi:

"Seçimler alındıktan sonra ve parlamentodaki çoğunluk kazanıldıktan sonra ki öyle görünüyor, hangi aralık içinde olacağı, o yol haritasının bir bütün olarak milletimizle paylaşılması için bir önerim oldu. Karamollaoğlu ile de konuştum, olumlu baktı, görüşeceğiz. Millet İttifakı'nın liderleri olarak bu konuyu paylaştım, kendisine teşekkür ediyorum."

Kılıçdaroğlu da şu ifadeleri kullandı:

"Kendisine teşekkür ediyorum. Hükümetin bütün baskılarına karşın bu ülkeye demokratik parlamenter sistemi getirmek ve TBMM'yi güçlü kılan bir anlayışla yola çıktık, yürüyoruz. Vatandaşımız 'Güzel, parlamentoda çoğunluğu sağladınız, TBMM'de çoğunluğu sağladınız. Hangi sürede demokratik parlamenter sistemi gerçekleştireceksiniz?…' Genel başkanın bir önerisi olduk, bu önerinin gereğini yerine getireceğiz."

YORUM EKLE