23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMININ ANLAM VE ÖNEMİ

"Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir." (Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK)

23 Nisan 1920, milletimizin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve halkımızın var olma – yok olma mücadelesi içinde egemenliğini ilân ettiği tarihtir. 1920’den bu yana geçen 95 yıllık süre içinde her yıl 23 Nisan günü bayram olarak kutlanmaktadır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı; çok önemli iki kavramı ihtiva etmektedir. Bu kavramlardan birisi “Ulusal Egemenlik” bir diğeri de “Çocuk Bayramı” dır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın anlam ve önemini ortaya koyabilmek için öncelikle bu kavramların anlamı üzerinde durmak gerekir.

Ulusal egemenlik; bir ulusun kendi geleceği ile ilgili kararlara katılması ve ulusun, belirli sürelerde kendisini yönetecek kişileri kendisinin seçimle belirlemesidir. Başka bir değişle ulusal egemenlik; devlet yönetiminin bir kişiye veya bir zümreye terk edilmediği; halkın kendisini yönetecek kişileri seçebilme ve gerektiğinde değiştirebilme kudretine sahip olduğu; insan şeref ve haysiyetine en uygun olan bir yönetim anlayışıdır. Ulusal egemenlik; cumhuriyet rejiminin dayanağı olan demokratik yaşamın temel kaynağıdır. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bir değişinde ulusal egemenliği şöyle tanımlamaktadır; “özgürlüğün, adaletin ve eşitliğin temeli; milletin namusu, şerefi ve haysiyetidir”. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bir başka değişinde de ulusal egemenlik şöyle tanımlanmaktadır: “Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki; onun karşısında zincirler erir, taş ve tahtlar batar yok olur.” Bu nedenle ulusal egemenlik bir ülkedeki bireyler için olduğu kadar küreselleşen dünyamızda, uluslararası alanda bilim ve teknolojideki baş döndürücü gelişmeler karşısında bir ülkenin kalkınması, ülke halkının refahı ve ülkelerin bekası açısından son derece önemlidir ve de gereklidir.

Çocuk Bayramı ile ilgili kavrama gelince; bu kavramın ilk defa Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dile getirildiğini görüyoruz. Nitekim; 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasına müteakip “23 Nisan 1924’te 23 Nisan Gününün bayram olarak kutlanmasına karar verildiğini ve bundan 5 yıl sonra yani 23 Nisan 1929’da Atatürk’ün bu bayramı ülkemizin geleceği çocuklarımıza armağan ettiğini ve bu yıldan itibaren her yıl 23 Nisan gününün Çocuk Bayramı olarak kutlandığını görüyoruz. 1979'da, altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve çocuklarımızın misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya'da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye'dir. Milletimizin gönlünde, bağımsızlığımızın sarsılmaz ifadesi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı; her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve değişik yerlerde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birlik ve beraberliğimizin temel yapı taşlarından birini oluşturmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramını çocuklara hediye etmesinin sebebi onun şu sözlerinde açıkça kendisini göstermektedir:
“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.”

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve ülkemizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

Bu duygu ve düşüncelerle; güzel yurdumuzu bizlere armağan eden; cumhuriyetimizi kuran, ulusal egemenliği tesis eden ve 23 Nisan gününü bayram olarak ilan edip bu bayramı ülkemizin geleceği çocuklarımıza armağan eden Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere emeği geçenlere şükranlarımızı sunar; özgürlüğün, bağımsızlığın, ulusal egemenliğin, sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün, adalet ve barışın hakim olduğu bir dünyada insan şeref ve haysiyetine yakışır bir şekilde yaşamayı dilerim.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hepimize Kutlu olsun.

Dr. Mehmet Ali NOYAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.