Gündem

21 Belediye Kentsel Dönüşüme Gidiyor

Belediyeler arasındaki işbirliğini geliştirmeye yönelik uygulamalar devam ediyor.21 belediyenin katılımıyla Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı kuruldu. Ağın ilk sekretaryasını ise İzmir Büyükşehir Belediyesi üstlendi.Yerel yönetimler arasındaki iletişim ve işbirliğini geliştirmeye yönelik çalışmalar kapsamında Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Yerelleşmesi’ konulu eğitim programı düzenlendi. İki gün süren program kapsamındaki sunumlarda Sürdürebilir Kentsel Gelişim Protokolüne imza atan 21 belediyeye yönelik iyi örnekler konuşuldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen eğitime katılan Başkan Danışmanı Ruhisu Can Al, Tunç Soyer’in öncülüğüyle, “Sürdürülebilir Kalkınma Yolculuğu” sunumuyla, sürdürülebilirlik bakış açısının kentlerin kurumsallaşması ve gelişimine yaptığı katkıları sunumda anlattı. Eğitime katılan İzmir Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve Bursa Göksu Belediye Başkanı Mustafa Işık’ta deneyim ve birikimlerini paylaştı.

Ağ kuruldu.

Yapılan sunumlar ve atölye çalışmalarıyla tamamlanan eğitim programının sonucunda “Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı” oldu.Protokole imza atan belediyelerin, iletişim, paylaşım ve iş birliğini içeren ve Türkiye’de alanında bir ilk olan “Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı”, katılımcıların çağrısı sonucunda kuruldu.İlk sekretaryasını İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği ağa dahil olan belediyeler, iş birlikleri için çalışacaklarını belirtti.

Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağında bulunan belediyeler şu şekilde yer alıyor ;

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Van Büyükşehir Belediyesi, Kars Belediyesi, İzmir Konak Belediyesi, İzmir Çiğli Belediyesi, Bursa Gürsu Belediyesi,İstanbul Küçükçekmece Belediyesi, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Şanlıurfa Ceylanpınar Belediyesi, Zonguldak Çaycuma Belediyesi, İstanbul Sultanbeyli Belediyesi, Rize Fındıklı Belediyesi, Muğla Fethiye Belediyesi, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Denizli Acıpayam Belediyesi, Siirt Belediyesi, Giresun Espiye Belediyesi, İstanbul Avcılar Belediyesi, Bursa Nilüfer Belediyesi ve İstanbul Maltepe Belediyesi yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın