Ekonomi

2023 Asgari ücret zammı için bomba tahmin! İşte masada konuşulan rakam

Milyonlarca çalışan 2023 asgari ücret zammını merakla beklerken uzmanlardan konuya ilişkin bomba tahminler gelmeye başladı.

Çalışanların gözü Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na çevrildi. kulislerde ve pek çok ortamda yeni tahminler konuşuyor. Özellikle ekonomi uzmanları 2023 asgari ücret zammıyla ilgili tahminlerde bulunuyor. Peki, asgari ücret ocak zammı ne kadar olacak? Vergi Uzmanı Muhammet Bayram’dan masada konuşulan rakamla ilgili önemli tahmin geldi. Bayram, katıldığı canlı yayında asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Asgari Ücret 7700 Lira Olacak

Bayram, “1 Ocak 2023 tarihi itibariyle asgari ücrette en az enflasyon oranında bir artış bekliyoruz. O yüzden 5500 TL’ye beklenen enflasyon oranında yüzde 40’lık bir artış yapılırsa 7700 lira civarında olacaktır” dedi.

Asgari Ücret Net 5 Bin 500 Lira

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrasında 2022 yılı için asgari ücrete görülmemiş bir zam yapılarak maaşlarda yüzde 52 oranında artış sağlanmıştı. Enflasyon rakamlarının yılın ilk 6 ayında yüzde 70’i aşmasıyla maaşlara ikinci bir zam yapılma ihtiyacı doğmuştu.

Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete ikinci bir zam yapıldığını duyurdu. Böylece asgari ücret yüzde 30 artışla net 5 bin 500 liraya yükseldi.