Gündem

2022 Ocak ayı elektrik faturalarına dikkat! Faturalar katlandı

2021 Aralık ile 2022 Ocak ayı elektrik faturaları gelenler gözlerine inanamadı. Elektrik faturaları sadece bir ay içerisinde bile katlandı. 2021 Aralık ayında 150 Kw/Saate kadar yüzde 50, üstü için yüzde 130’a kadar zam gelmesi ile birlikte faturalar Aralık ayında gelen 387 lira gelen bir fatura bugün 697 liraya çıktı.

İşyerlerine gelen elektrik faturaları ise resmen katlandıkça katlandı. 2019’da ortalama 1.500 TL, 2020’de ortalama 2.000 TL gelen küçük bir restoran işletmesine Ocak ayında gelen fatura tam 7.231 TL. 2+1 bir eve gelen ve içerisinde bir buzdolabı, bir bulaşık makinesi ve bir televizyon bulunan, ütü, fırın veya tost makinesi gibi elektrik türken araçlar kullanılmayan bir eve 409 TL elektrik faturası geldi.

Gelen elektrik faturalarına tepki gösteren vatandaşlar, faturalarını sosyal medya hesaplarına paylaştılar. Et fiyatlarının yüksek olmasına karşı ‘’Ben kasaptan et almıyor, gidip kuzu kestiriyorum’’ diyen Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’ye yüksek gelen faturalara cevaben ‘’Elektrik faturası yüksek geliyorsa gidip elektrik santrali alacaksın’’ sözleri ile cevap verildi. 2500 TL maaş alan bir emeklinin bu faturaları nasıl ödeyecek hesabı üzerinden gelen zamlara tepki gösteren vatandaşlar, ‘’Elektrik dağıtım işi özelleştirilince ne olacaktı? Elektrik ucuzlayacaktı. Özelleştirmeden sonra ne oldu? Elektriğe korkunç zamlar geldi. Özelleştirmeden para nerede?’’ diye sormaya başladı.