EkonomiGündem

2022 memur ve emekli zam oranları netleşiyor! Zam oranları hakkında tüm detaylar…

Memur ve emekliye yapılacak olan zamlar 2022 yaklaşırken merak konusu oldu. Kasım ayı enflasyonunun açıklanması ile birlikte vatandaşın gözü kulağı memur ve emeklinin alacağı enflasyon zamda. Memur ve emeklilere ocak ayında zam yapılacak. Bu zam oranı enflasyon oranı ve farkına göre belirlenecek. TÜİK tarafından temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım aylarını kapsayan, 5 aylık enflasyon açıklandı. Bu açıklamalara göre TÜFE’de 5 aylık enflasyon yüzde 10.47 oldu. Enflasyon farkı ise 7’nin üzerinde. Aralık ayı enflasyon oranının açıklanması ile beraber zam oranı netleşmiş olacak.

Nerede bu paralar?

Memur ve emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

Memur ve emekli zammının ne kadar olacağı gündemde yer alıyor. Memur ve emekli maaşlarına zam yapılacak. 2022-2023’teki mali ve sosyal hakları belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri bu yılın ağustos ayında sonuçlandı. Buna göre de memur ve emeklileri maaşlarını 2022’nin ilk altı ayında yüzde 5 zamlı alacaklar. Son beş ay için yapılan açıklamalara göre buna 7.47 enflasyon farkı da eklenecek.

Para kazanma yolları nelerdir? Hızlı para nasıl kazanılır? Para kazanma yöntemleri hangileri? Sermayesiz para kazanma yöntemleri - Ekonomi Haberleri

Yüzde 10.47 zam kesin gözüküyor

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin durumu ne olacak? İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de ocak ve temmuz olmak üzere senede iki defa zam alıyor ve memur emeklilerinde olduğu gibi zam oranı da bir önceki 6 aylık dönemde, TÜİK tarafından açıklanan, TÜFE’deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor. TÜİK’in açıkladığı 5 aylık enflasyona göre de işçi ve Bağ-Kur emeklileri için şimdiden yüzde 10.47 zam kesin gözüküyor. 2022’nin 3 Ocak tarihinde açıklanacak 6 aylık enflasyona göre bu zam oranı daha da artabilir.

Araç Satışında Para Transferi Nasıl Yapılır? | Noter Devrinden Önce Para Nasıl Alınır? - sahibinden.com

En düşük SSK emeklisinin aylığı 3.030 liraya, en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 2.724 liraya

Bugünün verilerine göre hesaplanacak olduğunda 2022’nin başında en düşük SSK emeklisinin aylığı 3.030 liraya, en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 2.724 liraya ve en düşük tarım emeklisinin aylığı ise 2.195 liraya yükselecek. 2021 yılında ise SSK ve Bağ-Kur emeklileri yılın ilk yarısında maaşlarını yüzde 8.36, yılın ikinci yarısında ise yüzde 8.45 olmak üzere bu yıl toplam yüzde 16.81 zamlı almışlardı.