EğitimKamu

2022 KYK burs kredi sonuçları açıklandı mı? Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

KYK  burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrenciler sonuçları heyecanla bekliyor. Devlet tarafından öğrencilere verilen burs ve kredi imkanından faydalanmak isteyen öğrenciler 5-9 Kasım tarihleri arasında e-Devlet üzerinden başvuruda bulunmuşlardı. KYK  burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrencilerin sisteme girmiş oldukları bilgiler 12 kamu kurumunun alt yapısı kullanılarak değerleme yapıldı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün internet sayfası oldukça fazla ziyaret ediliyor. Üniversite öğrencilerinin yararlanabildiği KYK bursunun sonuçları açıklandı mı? Sonuçlar ne zaman açıklanacak? İşte tüm detaylar…

KYK burs sonuçları açıklandı mı?

KYK burs ve  kredi başvurularını yapan öğrencilere gönderilen mesajlardan sonra öğrenciler merakla Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın açıklamasını beklemeye başladı. İhtiyaç sahibi öğrencilerine üniversite eğitimi süresince eğitim masraflarını karşılayabilmesi adına devlet tarafından burs ve kredi ödemesi yapılmakta. Burs almaya hak kazanan öğrenciler her ayın ilk haftasında 650 TL burs ödemesi alıyor.

Başvuru yapan öğrenciler tarafından verilen başvuru belgeleri 12 kamu kurumu tarafından gelen belgeler ile kıyaslanıyor. Ailenin mal varlığı ,öğrencinin okuduğu şehir ve ailedeki okuyan çocuk sayısı burs almaya hak kazanmada belirleyici oluyor. KYK bursu kazanamayan öğrencilerin mağdur olmaması adına kredi imkanı da sağlanıyor. Başvuru sonuçlarını bekleyen öğrencilerin gözleri GSB’nin üzerine çevrildi.

Hesaplara geri ödemesiz 2000 TL para yatacak: Başvuru yapanların anında hesabında!

KYK  burs başvuru sonuçları ne zaman belli olacak?

KYK burs başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Geçen dönemde Aralık ayının ilk haftalarında açıklanmıştı. Sonuçlar bu hafta içerisinde açıklama yapması bekleniyor. Başvuruda bulunan öğrenciler e-Devlet üzerinden T.C kimlik numaraları ile başvuru sürecini takip edebilirler.

2022 KYK burs sonuçları ne zaman açıklanacak? KYK bursu ne kadar? | Gündem Haberleri

KYK burs ve kredilerine zam gelecek mi?

Öğrencilerin ödeme alacakları tarih ise T.C kimlik numaralarının son hanesine göre belirleniyor ve ödemeler Ziraat Bankası tarafından gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında zamlanan ödemeler 550 TL iken 650 TL’ye yükselmişti. Bu yıl başında yapılacak olan zam oranına göre 750-800 TL aralarında olması ön görülüyor.

Hesaplara geri ödemesiz 2000 TL para yatacak: Başvuru yapanların anında hesabında!

Burs almada öncelik sağlanan öğrenciler kimlerdir?

Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)

Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)

Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,

Anne ve babası vefat etmiş olanlar,

Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,

Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,

Amatör milli sporcu olan öğrenciler

Sonuçlar Nereden Açıklanacak?

Sonuçlar nasıl öğrenilebilecek?

KYK burs ve kredi sonuçları e-Devlet üzerinden sorgulanabilecek. Sonuçlar açıklanır açıklanmaz e-Devlet üzerinden görüntülenebilecek.