Ekonomi

2021’de uygulamaya alınacak! Destek ödemeleri hakkında flaş karar

2021 yılı şimdiden güzel haberler ile kendisinden bahsettiriyor. Yeni yıl ile beraber elektrik fiyatlarında da yeni bir dönem başlayacak. Dolar üzerinden yapılan elektrik alım garantisi 2021 ile beraber TL üzerinden yapılmaya başlanacak. Bu gelişme ile beraber artan dolar fiyatlarına bağlı olarak, elektrik üretim maliyetlerindeki yükselişin önü kesilecek.

Türkiye’de döviz kurlarındaki hızlı yükselmesi birim elektrik üretim maliyetlerinin artmasına neden oldu. Sanayiciler bu durumdan şikayet etmesi üzerine, enerji yönetimi teşvik uygulamasında dolar’dan TL’ye geçmek için çalışma başlattı. Hazırlanan taslağa göre; işletmeye girecek lisanslı veya lisanssız tesisler, dolar üzerinden teşvik ya da destek almaya devam edecek.

 

Kaynakların ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in Güneş, rüzgar, jeotermal gibi kaynaklardan elektrik üretimini desteklemek için kurulan YEKDEM ile bazı tesislerin 10 yıl süre ile elektrik alım garantisi yoluyla desteklenmesi bekleniyor. TL düzenlemesi ile yenilenebilir enerjinin payının artırılması ve bu kaynakların ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor.