GündemManşet

2021’de Sim kart kullanılmayacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, milyonlarca telefon kullanıcısı vatandaşı ilgilendiren önemli bir açıklamada bulundu. Karaismailoğlu tarafından yapılan açıklamada, 2021 yılında eSIM uygulamasının başlayacağı bildirildi. Böylece fiziksel olarak kullanılan Sim kartlarının devrinin kapanmaya başladığı anlaşıldı.

Dijital teknolojilerin gelişmesi her geçen gün hayatımıza bir yenilik katıyor. Son olarak, sim kartların yakın zamanda kullanımdan kalkacağını ve esim uygulamasına geçileceği öğrenildi.

Yeni sim uygulamasına ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, “Türk mühendislerince geliştirilen ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak eSIM 2021’de hayata geçecek.” ifadesini kullandı.
Karaismailoğlu, “Türk mühendislerince geliştirilen ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak ‘eSIM’ hizmetini 2021 yılında hayata geçiyoruz. Türkiye, yerli ve milli imkanlarla eSIM teknolojisini üreten ilk ülkelerden biri. eSIM mimarisi hem M2M/IoT cihazlara hem de vatandaşlarımızın günlük hayatta kullandığı cihazlara önemli kolaylıklar sağlayacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “eSIM” tanıtım programı öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu, eSIM teknolojisinin tamamen yerli ve milli imkanlarla yerli firmalar tarafından, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile iş birliği halinde geliştirildiğini kaydetti.

“Tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirildi”

Türkiye’nin eSIM teknolojisini tamamen yerli ve milli imkanlarla üreten ilk ülkelerden biri olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, “Bu teknoloji yerli ve milli olarak sıfırdan, yerli firmalar tarafından, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile iş birliği halinde geliştirildi. Türk mühendislerince geliştirilen ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak olan eSIM 2021 yılında hayata geçecek” diye konuştu.

Yakın zamanda eSIM’in uygulama örneklerini birçok alanda ve sektörde görmeye başlayacaklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, ayrıca eSIM ile kartların bakım, erişim, lojistik ve stoklama gibi süreç maliyetlerinin ortadan kalkacağını belirtti.