Ekonomi

2021’de sıfır ve ikinci el arabalara ÖTV zammı gelecek mi?

Türkiye’de araç sahibi olmak isteyen vatandaşların en merak ettikleri konulardan biri de ÖTV zammı. Vatandaşlar bu sene sıfır ve ikinci el araçlar için ÖTV düzenlemesi yapılıp yapılmayacağını merak ediyorlar. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Baran Çelik ÖTV zammına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Corona virüsü salgını nedeniyle artan ikinci el fiyatları son dönemde sıfır araç üretiminin artması ile tekrar düşmeye başladı. Bu nedenle bu sene araba sahibi olmak isteyenler ÖTV açıklamalarını merak ediyorlar. Birçok vatandaş, “2021’de sıfır ve ikinci el arabalara ÖTV zammı gelecek mi?” sorusunun cevabını araştırıyor. Bloomberg HT’nin programına katılan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Baran Çelik bu konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

SEGMENTLER ARASINDA ZAM YAPMAK DAHA POZİTİF SONUÇ VERİR

ÖTV oranı, iç pazardaki etkisini yoğun bir şekilde hissettirdiğini söyleyen Çelik ÖTV düzenlemesine ilişkin yeni bir gelişme beklemediklerini ifade etti. Çelik, ÖTV düzenlemesinin artıştan çok, segmentler arasında yapılmasının daha doğru olacağını belirtti.

Öte yandan 2 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre bazı otomobillerde yüzde 10’dan yüzde 60 oranında ÖTV zammı uygulandı. Elektrikli otomobillerde ortalama ise %233 ile %300 arasında ÖTV artışı uygulandı.