Ekonomi

2021 yılında otomobil fiyatları düşecek mi? İşte fiyatlardaki son gelişmeler

Yıl sonunun gelmesi ile birlikte araba almak isteyen vatandaşlar araştırmalara başladı. Vatandaşlar ‘araba fiyatları düşecek mi?’ sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Peki otomobil fiyatları düşecek mi?

İkinci el araba fiyatları korona virüs salgınında yüksek bir artış göstermişti ve araba severler tarafından anlık araştırmalar yapılması ile birlikte ikinci el araba fiyatları hakkında sorgulama yapılıyor.

INDICATA tarafından ikinci el online pazar raporu derlendi ve bu veriler göre Kasım ayında Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında toplam 136 bin 323 satış gerçekleşirken bu satışlarda Kasım 2019’a göre yüzde 17 ve Ekim’e göre de yüzde 35’lik bir düşüş meydana geldi.

ÜRETİME BAĞLI SATIŞLAR

Bu fiyatlar ile ilgili olarak Eskişehir Oto Galericiler Dernek Başkan Yardımcısı Akın Taymaz bir açıklama yaptı. Taymaz açıklamalarında ikinci el araç fiyatlarında artış ve düşüş beklemediklerini belirtti ve şöyle devam etti:

“Fiyatlarda kışa doğru bir artış beklemiyoruz, ama inmesi de pek mümkün gözüküyor. Çünkü şu anda fiyatları belirleyen ithalat, Türkiye’de üretilen yerli otomobiller ve buna bağlı satışlar.”

Açıklamalarında corona virüs salgını nedeniyle Türkiye’deki satışların oldukça arttığını dövizin artması ile birlikte fiyatların yükseldiğini vurgulayan Taymaz şu ifadeleri kullandı:

“BU FİYAT DÜZEYİNDE DEVAM EDECEK”

“Kışa doğru üretim artmadığı için fiyatların inişi söz konusu olmaz ancak fiyatların da artışı beklentisi içerisinde değiliz. Şu andaki fiyatlar sıfırından pahalı değil. Sektörümüzün alacağı önlemler olsa olsa değişik kampanyalar ve bunlara bağlı önlemler. Bu fiyat düzeyinde devam edeceğini düşünüyorum”