Gündem

2021 Bedelli askerlik fiyatı 43 bin 150 liraya yükseldi! Kimler bedelli askerlik yapabilir?

Temmuz ayı ile beraber bedelli askerlik için de yeni ücretler belli oldu. 2021 ocak – haziran döneminde 39 bin 788 TL olarak ödenen bedelli askerlik ücreti 1 Temmuz tarihinden itibaren 43 bin 150 lira olarak ödenecek.

Bedelli askerlik yapmak isteyen birçok vatandaş, Temmuz ayı ile beraber güncellenecek olan yeni ücretleri merak ediyordu. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre; bedelli askerlik yasasının çıkarıldığı tarihten bu yana olan iki yıllık dönemdeki artış yüzde 38 oldu. 1 Temmuz tarihinden itibaren bedelli askerlik ücreti 43 bin 150 lira olarak ödenecek.

2021 yılı bedelli askerlik şartları

Yoklama yaptırmayanların öncelikle “Askerliğe Elverişlidir” sağlık kararı almış olması gerekiyor.

Fiili askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmuyor.

2002 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) erteleme süresi içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten yararlanabilecek.

2021 yılı celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecek.

Bedelli askerlik ücretleri nasıl ödenir?

Bedelli askerlik başvuruları hem askerlik şubelerinden hem de e-Devlet üzerinden yapabilirler.

Başvuru yapanlar ödeme işlemlerini gerçekleştirebilir.

Ödemelerin devlet bankalarından ve PTT üzerinden yapılabiliyor.