Genel

Tiyatrocuların 2021-2022 için yardım başvuruları 15 Temmuz’a kadar e-Devlet üzerinden yapılacak!

Corona virüsü salgını nedeniyle pek çok sektör zor durumda kaldı. Bu nedenle devlet çeşitli destek ödemelerini devreye soktu. Son gelen bilgilere göre ise 2021-2022 sezonu için özel tiyatroların projelerine yardım başvuruları başladı. Başvuruları 15 Temmuz tarihine kadar e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak.

Salgın nedeniyle devlet pek çok destek programı düzenledi. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel tiyatroları desteklemek amacıyla yeni bir destek başlattı.

Bakanlık konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

E-devlet sistemi üzerinden çevrim içi olarak alınacak başvurular 15 Temmuz 2021 tarihine kadar kabul edilecek.

Özel Tiyatroların Projelerine Yapılacak Yardımlara İlişkin Yönetmelik’te yapılan değişiklikler ile günün koşulları ve sektörden gelen talepler de göz önünde bulundurularak birtakım düzenlemeler yapıldı.

Yapılan düzenlemeler ile tiyatro alanında sigortalı istihdamı bir değerlendirme ölçütü haline getirilerek sektör çalışanlarının hakları ön plana çıkarıldı. Başvuru tarihleri de öne çekilerek yardımların sanat sezonu başlamadan açıklanması amaçlandı.

Esnaflara destek ödemeleri

Esnaflar için hibe desteği için başvurular da devam ediyor. Yapılan açıklamalara göre, 30 Mayıs-23 Haziran döneminde tüm vatandaşlar, “turkiye.gov.tr” adresi üzerinden e-Devlet Kapısı aracılığıyla desteğe başvuruda bulunabilecekler.