Ekonomi

2020’de ÖTV indirimi gelecek mi? ÖTV indirimi nedir?

Kamu bankaları tarafından vatandaşlara taşıt kredisi desteği veriliyor. Uygun finansmanlı kredi desteği sonrasında sıfır ve ikinci el pazarında hareketlilikler arttı. Şimdi vatandaşlar tarafından 2020’de ÖTV indirimi olup olmayacağı merak ediliyor. Peki, ÖTV indirimi gelecek mi? ÖTV indirimi nedir?

Corona virüsü salgını kamu bankalarının desteklerini de beraberinde getirdi. Ziraat Bankası, Vakıf Bankası ve Halk Bankası tarafından vatandaşlara normalleşme döneminde taşıt kredileri verileceği açıklandı. Salgın sonrası araba almak isteyen vatandaşlar şimdi internet sayfalarında 2020’de ÖTV indirimi olup olmayacağını araştırıyorlar. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 2020’de indirim beklenmediğini bildiren Şahsuvaroğlu, “Son dönemde birçok mecradan bize ÖTV indirimi olacak ÖTV indirimi geliyor diye bir enformasyon ulaşıyor. Bu doğru bir enformasyon değil. Özellikle şu anda satışların hareketli olduğu dönemde biz Yetkili Satıcılar zaten ÖTV indiriminin gelmeyeceğini tüketicilerimize günlerdir söylüyoruz. Bu dedikoduları çıkaranların amaçlarını bilemiyorum ama altını çizmek istiyorum ki ‘ÖTV indirimi’ beklemiyoruz.” İfadelerini kullandı.

ÖTV indirimi nedir?

ÖTV’nin açılımı Özel Tüketim Vergisi’dir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş olan ÖTV belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisi olarak tanımlanır. 002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilen ÖTV’nin amacı sosyal fayda sağlamaktır.
ÖTV lüks, sağlığa zararlı, çevreye zararlı mallara ödenen vergi türüdür.
Kamu bankalarının taşıt kredisi fırsatları:

Nedir?

Bireysel/kurumsal müşterilerimize; yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan satın alacağı sıfır km ya da ikinci el binek araç veya ticari araçlar için 60 aya varan vade seçenekleriyle Taşıt Kredisi Destek Paketi sunulmuştur.

Kampanyaya 0 Km ve 2. El motosiklet alımları da dâhildir.

Tutar ve Ödeme Koşulları

Taşıt Kredisi Destek Kredi Paketi’nden;

Anlaşmalı yerli otomotiv üretimi yapan firmalardan satın alacağınız 0 km taşıt için, belirli marka ve modellerde aylık %0,49’dan başlayan faiz oranları ile 60 aya varan vade kadar 120.000 TL’ye kadar,

Satın alacağınız 7 yaşına kadar olan 2.El Taşıt içinse, aylık %0,82 faiz oranı ile 6 ay ödemesiz dönemli, 60 aya varan vade seçenekleriyle 150.000 TL’ye kadar yararlanabilirsiniz.

Örnek Ödeme Tablosu

İlgili Makaleler