Ekonomi

2020 yılı asgari ücret ne kadar olacak? Ne zaman açıklanacak?

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren 2020 asgari ücret zammı hakkındaki sorular yavaş yavaş netleşiyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konu hakkında :”Alt sınırı ideal bir noktaya getirmek istiyoruz.”demişti.

Geçen yıl itibarıyla kamuda çalışan  işveren işçilerin sürekli işçi olarak istihdam edilmelerini sağladıklarını anımsatan Selçuk, şöyle konuştu:

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısının ardından belirlenen yol haritası açıklandı. İkinci ve üçüncü toplantıların komisyona katılan grupların ev sahipliğinde dördüncü toplantının ise Bakanlık’ta yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Konuyla ilgili olarak TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, gündemde 2020’de geçerli olacak asgari ücretin olduğunu belirterek, “Bir kişinin yaşam maliyeti 2 bin 578 lira. Arkadaşlarımız bu rakamın üstünde pazarlık yapacaklar. Bu rakamın altında bir şey olursa konuşmayız” dedi. Türkİş’in 23. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Atalay, kıdem tazminatı uygulamasını geriye götürecek bir düzenlemeyi kabul etmeyeceklerini ifade ederek, “Kıdem tazminatı almayanlar var, bunu düzeltecek her düzenlemeye katkı yaparız” diye konuştu.

2020’DE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLUR?

Konuyla ilgili yazar Faruk Erdem gelişmeleri kaleme aldı. Erdem’in yazısında yer alan detaylar ise şöyle:”Aslında bu güne kadar yapılan asgari ücret artışlarına baktığımızda yaklaşık bir rakam tahmin etmek mümkün oluyor. Son 10 yıllık artışlara bakıldığında 2016’daki yüzde 30’luk artış dışında tüm zamlar bir önceki yılın enflasyonunun 2-5 puan üzerinde gerçekleşmiş durumda.

Yeni Ekonomi Programı’nda ve Merkez Bankası’nın tahminlerinde 2019 yılının enflasyon oranının yüzde 12 civarında olması bekleniyor. Bu rakamdan yola çıkılınca asgari ücretteki artışın yüzde 15 civarında olacağı beklentisi oluşuyor.

Buna göre net asgari ücret 2.323 liraya ulaşıyor. Bunun üzerine pazarlıklarla yapılacak seyyanen artışların eklendiği düşünülürse 2.500 liralık net rakam da öngörülebilir. Tabi bu rakama ulaşmak için pazarlıkların sonucunu beklemek gerekiyor.

Aralık ayı içerisinde belli olacak asgari ücret zamları 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Bir cevap yazın