Ekonomi

2020 Sigara Zammı ! İşte Temmuz Ayı Sigara Fiyatları

Sigara fiyatlarına vergi artışı yapıldı. Bu vergi artışının ardından sigara fiyatlarına da zam gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. Bu vergi artışı kapsamında belirli sigaralarda zam kararına göre artış yapılacak. Peki sigara fiyatları ne kadar olacak?

Vatandaşlar tarafından sigara fiyatları araştırma konusu oldu. Gelir İdaresi Başkanlığı sigara ve alkolün ÖTV’sinde 6 ayda bir yapılan otomatik artışı gerçekleştirdi. Milyonlarca tütün kullanıcısı tarafından sigara fiyatlarına da zam yapılıp yapılmayacağı araştırılmaya başlandı.

Konu ile ilgili olarak Gelir İdaresi Başkanlığı, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun (12/3) maddesi uyarınca sigara ve alkolde 6 ayda bir yapılan vergi artışlarını gerçekleştirdi. Vergi artışı kanunda öngörülen 6 aylık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranı olan yüzde 6,89 oldu. Ancak hem sigarada çarpan yüksek olduğu için hem de alkol ve sigarada ÖTV üzerinden KDV de alındığı için fiyata yansıması çok daha fazla oluyor.

SİGARA FİYATLARI ARTACAK MI?

Yapılan vergi zammı kapsamında Mart ayındaki düzenleme ile en ucuz sigara fiyatı 13,6 liraya yükselmişti. Ayrıca sigara fiyatı bariyeri de 14,5 liraya çıkmıştı. Sigarada bir adet sigara başına alınan asgari maktu vergi 0.4569 liradan 0.4883 liraya yükseltildi. Böylece 1 paket sigarada asgari maktu vergi 9.13 liradan 9.76 liraya ulaştı.

Bira, rakı ve sigaraların maktu ÖTV oranı yüzde 6.89 artarken vergi artışı kapsamında en ucuz sigara 50 kuruş zamla 14 TL’ye çıkacak. Ayrıca 14 liralık sigraya 38 kuruş vergi zammı kapsamında satış fiyatı 14,50 liraya çıkacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu