Ekonomi

2020 sigara fiyatları ne kadar olacak? Sigaraya zam yapılacak mı?

Milyonlarca sigara tiryakisinin yakından takip ettiği haber… Sigaraya geçtiğimiz aylarda zam gelmişti. Şimdilerde ise 2020’de sigara fiyatının ne kadar olacağı merak konusu oldu. 

Sigara içen milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren sigara fiyatlarına yüzde 100 zam gelecek iddiası sosyal medyanın gündemine oturdu. Yeni sigara fiyatlarını gören tiryakilerin sigara içmeyi bırakacağı ön görülüyor. Sigara tiryakilerin en fazla kullandığı sigara markalarının fiyatlarının ne kadar olacağı merak konusu olmuştu. 2020 yılı ilk ayından itibaren uygulanacak sigara fiyatları dudak uçuklattı.

Sigara ile mücadele kapsamında vatandaşların sigara içmemesi için her fırsatta sigaraya büyük zamlar yapılıyor.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Sigara tiryakilerini üzen sigaraya zam haberlerine bir yenisi daha eklendi. Sosyal medya üzerinde bomba etkisi yaratan sigara fiyatları sigara tiryakilerin hep ciğerlerini hem de ceplerini yakacak.

En az 22,50 liradan satılan sigaraların yeni fiyatlarla satılmasının ardından sigara içenlerin sayısında oldukça büyük bir düşüş yaşanması bekleniyor.

2020 SİGARA FİYATLARI DUDAK UÇUKLATTI

Sosyal medya üzerinden yayınlanan 2020 sigara fiyatları şöyle:

Par. 32 TL

Mar. 30 TL.

Marl. 29 TL.

Mur. 25 TL.

Mur. 24 TL

La. 24 TL

Che. 23 TL

Che. 22.50 TL

SİGARA PAKETLERİ NE ZAMAN DEĞİŞİYOR?

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan düzenleme “düz ve standart paket” uygulamasına 5 Aralık’ta geçilecek. 5 Aralık’tan itibaren artık eski paketlerle tütün mamulleri  üretilmeyecek. Bir aylık süreçte, yani 5 Ocak’a kadar yeni paketlerle  üretim yapılacağı gibi mevcut paketlerin piyasadaki satışı devam  edecek. 5 Ocak 2020 itibari ile ise sadece yeni standart paketlerin  satışı yapılabilecek ve piyasada eski tip paket bulunmayacak.

YENİ SİGARA PAKETLERİ NASIL OLACAK?

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle “Tütün mamullerinde düz ve standart paket” uygulamasına 5 Aralık’ta geçilecek. 5 Aralık’tan itibaren artık eski paketlerle tütün mamulleri  üretilmeyecek. Bir aylık süreçte, yani 5 Ocak’a kadar yeni paketlerle  üretim yapılacağı gibi mevcut paketlerin piyasadaki satışı devam  edecek. 5 Ocak 2020 itibari ile ise sadece yeni standart paketlerin  satışı yapılabilecek ve piyasada eski tip paket bulunmayacak.

5 Aralık’tan itibaren başlayacak olan düz ve standart paket  uygulaması ile paketlerin çeşitli renklerinden ve grafik  tasarımlarından kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı özelliğinin  ortadan kaldırılması, sağlık uyarıları mesajlarının caydırıcı  etkisinin artırılması hedefleniyor.

Bir cevap yazın