Kamu

2020 PTT personel alımı olacak mı? PTT başvuru şartları nelerdir?

Türkiye’de corona virüsü salgını sürecinde çalışmalarına devam eden PTT bu süreçte fedakarca hizmet veren çalışanlarına 2000 TL ikramiye ödemesi yapmıştı. PTT’nin bu sene yoğun çalışmalarının ardından kurumun 2020’de personel alımı yapıp yapmayacağı merak ediliyor. Peki 2020 PTT personel alımı olacak mı? PTT başvuru şartları nelerdir?

PTT corona virüsü salgını sürecinde çalışmalarına devam etmişti. Bu dönemde kargo ve gişe işlemlerini sürdüren PTT personellerine 2 bin TL ikramiye ödemesi yapılmıştı. PTT A.Ş. Genel Müdürü Hakan Gülten çalışanlara ikramiye ödemesine ilişkin, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek iradeleri ve talimatları, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’nun himaye ve destekleriyle fedakârca çalışan PTT personelimize net 2 bin TL katkı ödemesi yapacağız. Bu gibi zamanlarda verilen hizmetin karşılığı parayla ölçülemez. Personelimize yapacağımız bu katkı, başarıları ve özverilerinin ödüllendirilmesi olarak değerlendirilmelidir. Çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.” İfadelerini kullanmıştı. Tüm bu gelişmeler üzerine vatandaşlar 2020’de PTT’nin personel alımı yapıp yapmayacağını araştırmaya başladı.

2020’de personel alımı olacak mı?

PTT için daha önce yapılan açıklamalar ile birlikte kuruma 2023 yılına kadar 55 bin personel alımı gerçekleştirileceği öğrenilmişti. Ancak şuan PTT tarafından verilmiş güncel bir personel alım ilanı bulunmuyor. Corona virüsü salgını sonrasında kurumun alımlar hakkında açıklama yapacağı öngürülüyor.

PTT başvuru şartları nelerdir?

18 yaşını tamamlamış olmak ve sınavın yapıldığı yılın Ocak ayından itibaren 36 yaşından gün almamış olmak

Kamu haklarından yasaklı olmamak

Erkeklerin en az 22-32, bayanların en az 18-27 yaşları arasında olması gerekiyor

Belirtilen suçlardan mahkum olmamak (kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinse dokunulmazlığa karşı suçlar, cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından mahkûm olmamak)

Uyuşturucu madde bağımlısı olmamak. İşe alınmadan önce kullanılmış olsa bile, tedavinin tamamlandığını belgeleyebilmek

Erkek adaylar için askerlikle ilişiğinin olmaması (Askerlik hizmetini yapmak ya da erteletmiş olmak)

Başvuran adayların yurtiçinde ya da yurtdışında görevini yapmasına engel olacak herhangi bir akıl hastalığının bulunmaması

KPSS sınavında belirtilen puanı almış olmak

Emekli olmamak

Daha önceki çalışılan yerlerden disiplin cezasıyla işten çıkartılmamış olmak

Güvenlik soruşturmasının olumlu geçmesi

Atanan pozisyona ilişkin belirtilen öğrenim şartlarını taşımak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu