Kamu

2020 Gardiyan (İnfaz koruma memuru) alımları ne zaman yapılacak? Gardiyan maaşları, başvuru şartları!

Bu sene kamu kurumlarında çalışmak isteyen vatandaşlar tarafından Gardiyan alımları için sorgulamalar yapılıyor. Peki, 2020 Gardiyan (İnfaz koruma memuru) alımları ne zaman yapılacak?, Gardiyan maaşları ne kadar?, Gardiyan olmak için başvuru koşulları nelerdir?

2020 KPSS sınavı yaklaşıyor. Daha önceki yıllara ait KPSS puanını kullanmak isteyen vatandaşlar ise kamu kurumlarının alımları hakkında araştırmalar yapıyorlar. Bu konuda en merak edilen mesleklerden biri de gardiyanlık. 2020’de gardiyan olarak görev almak isteyen vatandaşlar Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaları internette araştırıyorlar. Peki bu sene gardiyan alımı olacak mı?

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül bir süre önce yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne personel alımları yapılacağını duyurmuştu. Gül’ün konuya ilişkin açıklamasında , “Maliyeden onay çıkınca infaz koruma memuru, katip ve adli personel alımı alımı yapacağız” ifadeleri kullanıldı. Ancak alımların ne zaman yapılacağına dair resmi bir açıklama ise henüz yapılmadı.

Gardiyanlar ne kadar maaş alıyor?

Gardiyanların maaşları durumlarına göre farklılık göstermektedir. Kamu kurumunda görevli diğer personeller gibi gardiyanların da maaşları medeni durumu, hizmet yılı, kademe derecesi ve mezuniyet durumuna göre farklılık göstermektedir. 2020’de gardiyanların ortalama maaşı altı aylık ilk dönemi için 3,927 TL olarak belirlenmiştir

Gardiyan olmak için başvuru şartları neler?

30 yaşını aşmamış olmak

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki 48. Maddede açıkça ifade edilmiş olan nitelikleri taşımak

En az lise diplomasına sahip olmak

Erkekler için 170 cm, kadınlar için 160 cm’den uzun olmak

Belirtilen aralıkta boy-kilo endeksine sahip olmak

KPSS’den en az 70 puan almış olmak

Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almak

İlgili Makaleler