Ekonomi

2020'de KOBİ'lere 2 milyar lira destek geliyor!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt 2020 yılında KOBİ’lere 2 milyar liranın üzerinde destek verileceğini açıkladı. Türkiye’de girişimciliği her zaman desteklediklerini söyleyen Uzkurt, Kasım ayı itibariyle KOSGEB verilerine kayıtlı 1.-5 milyon işletmenin yer aldığını söyledi.

Uzkurt, bazı destek programlarını revize ettiklerine dikkati çekerek, “Burada yerli ve milli bir duruş sergileyerek, cari açığın azaltılmasını, teknolojik girişimciliği ve katma değerli üretimi esas aldık. Yürüttüğümüz faaliyetlerle yeni girişimlerin ortaya çıkmasına ve mevcut KOBİ’lerin gelişmelerine katkı sağladık.” dedi.

KOSGEB DESTEĞİNDE ARTIŞ OLACAK

KOSGEB 2019’da bütçesinin tamamını KOBİ ve girişimcilerin büyümesi için harcadı, gelecek yıl da aynı ilkeyle hareket edecek. 2020 yılı destek bütçemizde yüzde 9,45’lik artış oldu. 1,8 milyar lira bütçemiz var ama bunun dışında da bazı kuruluşların bize ödediği aidatlar bulunuyor. Bunlardan gelenlerle gelecek yıl yaklaşık 2 milyar liranın üzerinde bir kaynağı KOBİ‘lerin projelerine aktaracağız.”

Cevahir Uzkurt, teknoloji tabanlı yeni girişimcileri desteklemek ve Türkiye’nin yüksek teknolojili alanlardaki payını artırmak için, imalat sanayisinde teknoloji düzeyi yüksek sektörlerde işini kurmak isteyen girişimcilere Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında 370 bin liraya kadar destek verdiklerini bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı