Ege HaberleriEkonomiİzmir HaberleriManşet

“2019’dan bugüne akaryakıta 60 kez zam geldi”: Toplu taşıma ile ilgili flaş açıklama!

İzmir’de CHP Meclis Üyesi Raşit Dirim, ESHOT’un faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Dirim açıklamalarında, “2019’dan bugüne akaryakıta 60 kez zam geldi. Bu süreçte toplu ulaşım tarifesi ise UKOME’nin engellemesi nedeniyle sadece iki kez güncellenebilmiştir” ifadelerini kullandı.

Binlerce vatandaş ulaşım için toplu taşıma araçlarını tercih ediyor. Bu nedenle toplu taşıma araçlarına ilişkin açıklamalar vatandaşları yakından ilgilendiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, ESHOT’un 2023 giderleri yüzde 192 artacak.
ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2023 yılı Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe Tasarısı’nı kabul etti. 2023’te de yatırımlara hız katacak ESHOT’un gelir bütçesi 4 milyar 300 milyon 800 bin TL olarak belirlenirken, gider bütçesi ise artan maliyetler nedeniyle bir önceki yıla oranla yüzde 192 oranında artış göstererek 5 milyar 321 milyon TL olarak kabul edildi.

Konu hakkında ESHOT 2023 Bütçesi hakkında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu adına söz alan CHP Meclis Üyesi Raşit Dirim açıklamada bulundu.


ESHOT’un faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunan Dirim şu ifadeleri kullandı:

“ESHOT’un 2023 bütçesi, pandemi döneminde ve sonrasında kurumun mücadele etmesi gereken konuların genişlemesiyle hazırlandı. 2019 yılında motorinin litre fiyatı 6 lira 29 kuruşken bugün ise yüzde 281 artışla 23 lira 95 kuruşa çıktı. Ülkemizde yaşanan enflasyon, elektrikte, yedek parça gibi birçok alanda yüzde 200 ile yüzde 500 oranlarında artışa neden olmuştur. ESHOT’un maliyetleri de giderek artmaktadır. İzmir’de toplu ulaşımın yüzde 48’ini taşıyan böyle bir önemli kurumun hasılat verilerine baktığımızda, kurumun 2019 yılında ortalama aylık 100 TL gelirine karşılık 186 TL gideri bulunurken, bugün her 100 TL gelirine 408 TL gideri bulunmaktadır. UKOME’de asıl yönetim yetkisi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde olması gerekirken merkezi idare yönetmelikte yaptığı değişiklikle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iradesi, merkezi idarenin atadığı bürokratlara geçti. 2019’dan bugüne akaryakıta 60 kez zam geldi. Bu süreçte toplu ulaşım tarifesi ise UKOME’nin engellemesi nedeniyle sadece iki kez güncellenebilmiştir”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin elektrikli otobüs alımı ve ESHOT’un artan yüklerini azaltmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdiği borçlanma talebini hatırlatan Dirim, “1 Nisan 2022 tarihinde Tunç Başkanımızın imzasıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdiği ESHOT’un borçlanma talep yazısı bugüne kadar cevaplanmadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT’u mali yönden yıpratan uygulamaların olmaması gerekir” dedi.