Eğitim

2019 YKS'ye kaç gün kaldı? TYT, AYT, YDT sınavları ne zaman yapılacak? YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

‘2019 YKS, TYT, AYT, YDT sınavları ne zaman yapılacak?’ sorusu milyonlarca öğrenci ve veli tarafından sınav tarihine az bir zaman kala merak ediliyor.

YKS’ye kaç gün kaldı?

Üniversite öğrenimi görmek için sınava hazırlanan lise öğrencilerinin yanı sıra mezunlar ve 2. üniversite hayali kuran adaylar 2019 YKS tarihlerini sorguluyor. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada; 15 Haziran 2019 tarihinde 2019-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT),16 Haziran 2019 tarihinde 2019-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 2019-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sınavı gerçekleştirilecek.

Öğrencilerin heyecanlı olduğu kadar velilerinde heyecanla beklediği 2019 YKS için nefesler tutuldu.

3 oturumda düzenlenecek

2019 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından 3 oturumda düzenlenecek.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek sınavda ise Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (TYT) ve  Yabancı Dil Testi (YDT) soruları adayları bekliyor olacak.

Peki 2019 YKS Ne Zaman Yapılacak? TYT, AYT, YDT Hangi Tarihte? ÖSYM 2019 YKS Tarihi hakkında tüm merak edilenler:

2019 TYT (Temel Yeterlilik Testi) ne zaman?

YKS’nin 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testi 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat 10:15’te başlayacak.

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınav süresi 135 dakika

2019 AYT (Alan Yeterlilik Testi) ne zaman? 

YKS’nin 2. oturumu olan Alan Yeterlilik Testi ise 16 Haziran 2019 Pazar günü saat 10:15’te başlayacak…

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sınav süresi: 180 dakika

2019 YDT (Yabancı Dil Testi) ne zaman?

YKS’nin 3. ve son oturumu Yabancı Dil Testi ise 16 Haziran 2019 Pazar günü saat 15:45’te düzenlenecek.

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sınav süresi: 120 dakika

YDT hangi dillerde yapılacak?

Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Yabancı dil oturumunda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.

YKS’de hangi dersler olacak?

TYT’de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. YDT’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır.

2019 YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanack?

15 ve 16 Haziran 2019 tarihlerinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ise 18 Temmuz 2019 tarihinde duyurulacak.

2 milyonun üzerinde öğrenci TYT’ye girecek

Halis Aygün, bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) Temel Yeterlilik Testi’ne 2 milyon 446 bin 51, Alan Yeterlilik Testleri’ne 1 milyon 985 bin 689, Yabancı Dil Testi’ne ise 134 bin 323 adayın başvurduğunu bildirdi.

Aygün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversiteye girişte, ilki geçen sene uygulanan ve bu yıl 15-16 Haziran’da yapılacak 2019 YKS’ye başvuran aday sayısının belli olduğunu ifade ederek,

“Buna göre,15 Haziran 2019’da yapılacak olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) 2 milyon 446 bin 51 aday, 16 Haziran 2019’da yapılacak; Alan Yeterlilik Testleri’ne (AYT) 1 milyon 985 bin 689 aday, Yabancı Dil Testi’ne (YDT) ise 134 bin 323 aday başvurmuş oldu.” bilgisini paylaştı.

YKS sınava giriş belgesi ekranı

2019 YKS Sınavı giriş belgesi ekranına bu linkten ulaşabilirsiniz : https://ais.osym.gov.tr/

2018 YKS soru ve cevapları

2018 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) soru ve cevap anahtarına

(//www.osym.gov.tr/TR,15164/yks-cikmis-sorular.html) bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz…

YKS’de baraj kaç?

TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilmek için TYT’de 150 ve üzeri puan almak gerekmektedir. SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde 180 ve üzeri puan almak gerekmektedir.

ODP puanı nasıl hesaplanır?

Ortaöğretimde 100 üzerinden alınan diploma notu, 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülür. Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan adayların diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınır. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, 100 olan en yüksek diploma notu için de OBP 500 olacaktır.

YKS ham puan nasıl hesaplanır?

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) bulunur. Meslek yüksekokullarında bir program tercih edebilmek için TYT puanının en az 150 ve üzeri olması gerekir. Merkezi yerleştirmede bir lisans programını tercih edebilmek için programın puan türünde en az 180 puan almış olmak gerekmektedir. TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir. AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir.

YKS’ye girecek adaylara önemlli uyarılar

Sınava gelirken yanınızda hangi belgeleri bulundurmanız gerekir?

İlgili oturuma ait sınava giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi olmadan sınava kesinlikle alınmayacaklardır. Geçerli kimlik belgesi olarak nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı, geçerlilik süresi dolmamış pasaport, KKTC kimlik kartı veya mavi/pembe kart olabilir.

Sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kesinlikle kabul edilmez. Sınav süresince sınav görevlileri tarafından kimlik kontrolü yapılabileceğinden kimlik belgenizi sınav süresince sıra üzerinde bulundurunuz.

Sınavdan bir gün önce mutlaka giriş belgenizde yazan, sınava gireceğiniz okulun yerini, adresini kontrol etmek faydalı olacak, olası bir problemin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın