Gündem

2 kişide virüs görüldü: Flaş karantina kararı! Bu belirtilere dikkat edin

Endişelendiren bir haber geldi. Dünya genelinde endişeye neden olan maymun çiçeği virüsü Çin’de görüldü. Çin’in başkenti Pekin’de görülen maymun çiçeği virüsü nedeniyle 2 kişi karantina alındı. Konuyla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, hastaların durumu bildirildi.

Çin’in başkenti Pekin’de maymun çiçeği virüsü görüldü. Pekin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi tarafından yapılan açıklamada, yurt dışı kaynaklı bir vaka görüldüğü ve bu vakayla temaslı bir kişide daha virüs tespit edildiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, maymun çiçeği virüsünün görüldüğü görüldüğü 2 kişi karantinaya alındı. Tedavi altına alınan hastaların durumunun stabil olduğu açıklandı.

111 ÜLKEDE TESPİT EDİLDİ

Orta ve Batı Afrika ülkelerinde yaygın olarak görülen maymun çiçeği virüsü şuana kadar 111 ülkede tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 11 Mayıs’ta yapılan açıklamada, maymun çiçeği virüsünün yüzde 90 oranında azaldığı ve artık uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu olmaktan çıkarıldığı ifade edilmişti.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Çiçek hastalığı ile benzerlik taşıyan maymun çiçeği virüsü buluşan hastalarda yüksek ateş, baş, sırt ve kas ağrıları, üşüme ve titreme, ciltte döküntü gibi belirtiler görülüyor.