GenelGündem

2. el otomobil fiyatları dudak uçuklattı

ÖTV oranlarında yaşanan artıştan sonra ikinci el araçların fiyatları da yeniden yükselişe geçti.

Yerli üretimin desteklenmesi ve cari borca olumsuz etki eden otomobil ihracatının azaltılması için yapılan yeni ÖTV düzenlemesi ikinci el otomobil piyasasını da etkiledi. Yapılan ÖTV zammının ikinci el piyasasını da olumsuz etkilemesi vatandaşı isyan ettirdi.

İkinci el araçlarını satmak ve ikinci el bir araç almak için vatandaşlar 2. el otomobil pazarlarına akın etti. Sıfır araç sahibi olmanın çok zor olduğu günümüz şartlarında ikinci el fiyatlarını gören vatandaşlar ise hayal kırıklığına uğradı.

Bursa’daki 2. el otomobil pazarındaki bir vatandaş; “Fiyatlar yüksek başımız döndü. 40-45 bin liralık araç bakıyorduk ama hepsi 50-55 bine çıkmış. ÖTV zammından sonra tekrar fiyatlar artmış. Fiyatlar hiç azalmıyor. Millet bedavadan geziniyor. 2 aydır araç bakıyorum ama fiyatlar hep yüksek. Ben 92 model aracımı 16 bin liraya baktım, şuan o araba 25 bin lira yazmışlar” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta sonu yapılan zamlarla ikinci el otomobil piyasasının da etkilendiğini gören vatandaşlar isyan ederek, araçlara sadece bakmakla yetindi.

Etiketler

İlgili Makaleler