GündemSağlık

2 Doz Sinovac Aşısı Olan Vatandaşlar Dikkat! Uzmanlardan Açıklama Geldi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs vakaları hızla artmaya devam ediyor. Virüsün etkinliğini arttırmasıyla birlikte, tüm dünyada aşılama çalışmaları da hız kazandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hatırlatma dozu çalışmalarının başladığını bildirmesi üzerine bir çok vatandaş hatırlatma dozlarını yaptırmak için aşı randevusu almaya başladı. Uzmanlar, 2 doz Sinovac aşısı yaptırmış vatandaşları uyardı. 3. dozunuzu olun 2 doz ile korunmuyorsunuz.

Uzmanlar Uyardı! 2 Sinovac Aşısı Olanlar Aşısız Sayılıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını hızla artmaya devam ediyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan virüs geçirdiği mutasyonlar ile etkinliğini her geçen gün arttırıyor. Aşı salgınla mücadele kapsamında en etkili silah. Uzmanlar uyardı. İki doz Sinovac aşısı olanların artık aşısız sayılıyor.

2. Aşıdan 3 Ay Sonra Antikorlarda Azalma Meydana Geliyor

Eraksoy yaptığı açıklama, “İki doz Sinovac aşısı olanlar aşı olduklarına güvenmemeli. İkinci aşının üzerinden en az 3 ay geçtikten sonra antikorlar azalmaya başlıyor. Bu nedenle 3 ila 6 ay içinde aşı olmaları gerekiyor. Bu kişiler devletimiz tarafından aşı olmaya davet edildi. 3 milyon kişinin hatırlatma aşısını olmadığı açıklandı. Bu kişiler kendilerini aşılı sanmasın; Korunmuyorlar” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar 3. Doz Aşıya Yeterince İlgi Göstermiyor

Vatandaşların aşılamaya eskisi kadar önem vermediklerini belirten Eraksoy, “Aşılama hızı anlaşılmaz bir şekilde insanlar gevşedi ve insanlar rehavete kapıldı. Eskiden aşı tedarikinde sıkıntılar vardı. Şimdi aşımız da var. Ürkütücü bir şekilde isteksizlik var. İkinciyi olanlar üçüncü ilgi göstermiyor” ifadelerini kullandı.

Toplumsal Bağışıklık İçin En Az Yüzde 70 Aşılanmalı

Eraksoy, aşı karşıtlarına da seslenerek, “Bir yandan da aşıya direnç gösteren aşı karşıtları var. Toplumsal bağışıklık için ülke nüfusunun en az yüzde 70’inin aşılı olması gerekir. Şu an ki tabloda toplumsal bağışıklığa ulaşamadığımız ve üçüncü doz hatırlatmalarının yapılmaması virüsün yeni insanlara bulaşacağını gösteriyor. Daha da kötüsü aşısızlar, yeni varyantların çıkmasına neden oluyor. Bu, salgını uzatıyor. Pozitif vaka sayısı 20 binin altına düşmedi ki bunlar PCR yaptırıp tespit edilenler. Ya testini yaptırıp tespit edilemeyenler? Rakamları daha da yükseltiyor” dedi.