EkonomiGündem

2 doz aşı olanlar dikkat: Yeni karar alındı! Artık HES kodu…

Sağlık Bakanlığı tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Bakanlık, Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında güncellemeye gidildiğini duyurdu. Alınan karara göre, 2 doz aşısını olanlar veya son 6 ay içinde koronavirüs atlatmış kişiler pozitif biriyle temaslı olduğunda riskli gözükmeyecek. Ancak Vaka Takip Modülü’ne temaslı olarak kaydedilecek.

Sağlık Bakanlığı harekete geçerek, alınan yeni kararı duyurdu. 2 doz aşı olanlar bundan sonra temaslı olsalar dahi HES uygulamasında riskli sayılmayacak. Öte yandan aynı durum son 6 ay içinde koronavirüs atlatanlar için de geçerli olacak. Bu kişilerin HES kodu riskli görünmeyecek ancak Vaka Takip Modülü’ne temaslı olarak kaydedilecek. Ayrıca maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyen gibi koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını da takip ederek günlük yaşamına devam edebilecek.

Herhangi bir semptom gelişmesi durumunda ise aynı gün sağlık kurumuna başvurarak PCR testi yaptıracak. Semptom gelişmezse temasının 5’inci gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu olacak. PCR testi yaptırmazsa 6’ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak. PCR testinin pozitif çıkması durumunda

Sağlık Bakanlığı rehberine göre tedavi edilecek ve rehbere uygun izolasyon koşullarında takip edilecek. Testi negatif çıkarsa, sistemdeki kaydı 6’ncı günde sonlandırılacak, izolasyona alınmayacak ve HES kodu riskli duruma gelmeyecek.

Dünya Sağlık Örgütünce “endişe verici varyant” olarak tanımlanan “Beta”, “Gama” ve “Delta” ile Sağlık Bakanlığınca “tehdit edici varyant” olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda izolasyon süresi 14 gün olacak.

Bu kişilerin izolasyonu 14’üncü günün sonunda test yapılmaksızın sonlandırılacak. Bu kişilere, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak.