Gündem

2 doz aşı olanlar dikkat: Geçersiz sayılacak!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken, alınan yeni kararlar da peş peşe açıklanıyor. Koronavirüs aşısıyla ilgili önemli bir karar alındı. Avrupa Birliği (AB) içinde ve 3. ülkelerden seyahatlerde aşı sertifikalarına 2. doz tarihinden sonraki 9 ay içinde 3. dozunun işlenmiş olması şartının geleceği duyuruldu.

3. DOZ AÇIKLAMASI

3. doz aşıyla ilgili önemli bir duyuru yapıldı. AB Komisyonu’nun Adaletten Sorumlu Üyesi Didier Reynders düzenlediği basın toplantısında, AB’nin hem kendi içindeki hem de üçüncü ülkelerden kişilerin AB’ye seyahatlerinde, aşı sertifikalarına 2. doz tarihinden sonraki 9 ay içinde 3. takviye dozunun işlenmiş olması şartını getireceğini duyurdu.

Sputnik’in haberine göre, 3. dozun yokluğunda sertifikanın geçerliliğini kaybedeceğini bildiren Reynders, kararın Avrupa’da son dönemde Covid-19 vakalarındaki ciddi artış ve bilimsel bulgular ışığında alındığını vurguladı.

3. DOZU OLDUKLARINI KANITLAYAN BELGELERLE SEYAHAT

Öte yandan AB, düzenli olarak seyahat kısıtlamalardan muaf tutulabilecek ülkeler listesini güncellemek yerine ‘kişi temelli’ bir sisteme geçmeyi planlıyor. 1 Mart 2022’den itibaren AB Dijital Sertifikası ya da AB’nin tanıdığı, tam aşılanmış ya da hastalığı atlatmış ve son dozun üzerinden 9 ay geçmeden 3. dozu olduklarını kanıtlayan diğer belgeler ile Birlik’e seyahat yapılabilecek. Bu kurallar, 6-17 yaş aralığı için de geçerli olacak. Ayrıca tüm uçuşlarda negatif PCR testi zorunluluğu aranacak.