Gündem

2 bin kişinin yaşadığı sitede korkutan bekleyiş! 24 saatte boşaltın uyarısı

2 bin kişinin yaşadığı Beylikdüzü'ndeki bir siteye 1 yıl önce yaşanan Silivri depremi sonrası '24 saatte boşaltın' tebligatı verilmesine rağmen durumu olmayan vatandaşlar sitede yaşamaya devam etti. İzmir'de meydana gelen şiddetli depremin ardından site sakinleri deprem korkusu yaşamaya başladı.

İzmir’de geçtiğimiz hfta yaşanan şiddetli depremin ardından İstanbul Beylikdüzü’ndeki bir siteyi deprem korkusu sardı.

YETKİLİLERDEN ÇÖZÜM BEKLİYORLAR

Beylikdüzü Gürpınar Mahallesi siteler bölgesinde bulunan 13 bloklu 26 yaşını aşkın 8 katlı bloklarda oturanlar taşıyıcı kolonları erozyona uğrayıp demirleri oksitlenen binalarından korku duyuyor. Geçtiğimiz yıl 5.8 şiddetindeki Silivri depreminden sonra belediye ekiplerinin 24 saat içinde boşaltın tebligatı verdiği binalarda 2 bine yakın nüfusunda yaşadığı öğrenildi. Site sakinleri, büyük korku yaşadıklarını ifade ederek maddi durumları olmadığı için yetkililerden bir çözüm beklediklerini ifade etti.

Site sakinlerinden Eşref Tekir, korktuklarını belirterek, “Korkuyoruz. Başvurduk buraya kimse gelmedi. Bekliyoruz birilerinin gelmesini duruma müdahale etmesini” dedi.

ÇÖZÜM BEKLİYORLAR

Bir diğer site sakini Ercan Yüksel ise binaların yaklaşık 30 yıllık ömürleri olduğunu ve daha önce durumla ilgili ilçe belediyesine başvurduklarını kaydederek, “Zabıta memurları geldi binaların çürük olduğuna dair tebligat yaptılar. Onun dışında ne gelen var ne giden. Buradan insanlar bir çözüm bekliyor. Deprem olduktan sonra biz bundan iyi kötü bir şey istemiyoruz zamanında müdahale istiyoruz. Bize tebligatta 24 saatte boşaltın dediler. Benim bloğuma tebligat yapılmadı ama bu bloğa yapıldı” diye konuştu.

“HERKES KREDİ ÖDÜYOR KİMSENİN DURUMU YOK”
Bina sakini bir kadın ise, “ Her sallantıda gözümüz kapıda çocuklarımızın psikolojisi bozuldu derslerine adapte olamıyorlar. Tebligatı Silivri depreminde yapmışlardı. Herkes kredi ödüyor kimsenin durumu yok. Gidecek yerimiz de yok. Bizde ölmek istemiyoruz. Öldükten sonra mı gelsinler. Ölmeyi istemiyoruz, yaşamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu