Gündem

2-3 Ocak marketler saat kaça kadar açık olacak? BİM, A101,ŞOK, MİGROS

Corona virüsü pandemisi nedeniyle Türkiye’de 4 günlük yılbaşı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Bu nedenle vatandaşlar, bakkal, market, kasap ve manav gibi iş yerlerinin hangi saatlerde faaliyet gösterdiklerini merak ediyorlar. Peki, 2-3 Ocak marketler saat kaça kadar açık olacak? BİM, A101,ŞOK, MİGROS

Bu sene corona virüsü salgını nedeniyle milyonlarca vatandaş yılbaşını evlerinde kutladılar. Virüsün bulaşma riskinin azalması için 81 ilde dört günlük sokağa çıkma yasağı kısıtlaması başlatıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yılbaşı genelgesinde ise bazı işletmelerin yasak günlerinde çalışmaya devam etmesine karar verdiği belirtildi.

Buna göre, 31 Aralık Perşembe saat 21.00’den – 4 Ocak saat 05.00’e kadar uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasında, bakkal, market, kasap ve manav gibi işletmeleri hangi saatler arasında açık olacak.

Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede yer alan bilgiye göre; Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 4 günlük sokağa çıkma yasağı boyunca 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak.

Kimler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuluyor?

Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak bazı iş kolları kısıtlamadan muaf tutulacak.

Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-¬17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşların (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarını karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.
Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.

Lokanta ve restoranlar cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek. Sokağa çıkma kısıtlamasına uyulabilmesi için istisna dışındaki tüm iş yerleri hafta içi 20.00’de kapanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzerindekilerin temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak. Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.