EkonomiGündem

18 yaşındakilere flaş duyuru: Ücretsiz verilecek! Başvuru tarihi belli oldu

18 yaşındaki gençlere duyuru yapıldı. Binlerce gence ücretsiz olarak verilecek. Avrupa Birliği (AB) tarafından 18 yaşındaki gençlere yönelik ücretsiz tren bileti uygulaması kapsamında 35 bin gence ücretsiz tren bileti verilecek. Başvuru tarihi ve detayları belli oldu.

Binlerce 18 yaşındaki gence Avrupa’da geçerli ücretsiz tren bileti verilecek. Türkiye’den de başvurulabilecek. 18 yaşındaki 35 bin genç, Avrupa’da geçerli ücretsiz tren bileti almış olacak.

AB Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Erasmus+ programı içinde yer alan “DiscoverEU” adlı girişim kapsamında 18 yaşındaki gençlere Avrupa’da geçerli 35 bin tren bileti dağıtılacak.

BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Biletleri kazanmak için 11 Ekim öğle saatinde internetteki “Avrupa Gençlik Portalı” üzerinden başvurular açılacak. Başvurular 25 Ekim öğle saatine kadar alınacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Biletleri kazanmak için 1 Ocak 2004 ile 31 Aralık 2004 arasında doğmuş kişiler başvuru yapabilecek. Kazanmak için 5 kısa soru ile 1 yedek sorunun cevaplanması gerekecek.

Başvuru yapan kişinin koduyla 3 arkadaşı daha başvuruda bulunabilecek. Böylece 4 arkadaş birlikte gezme şansı yakalayabilecek.

Biletler 1 Mart 2023 ile 29 Şubat 2024 arasında en fazla 30 gün kullanılabilecek.

ARALARINDA TÜRKİYE DE VAR

Erasmus+ programı içinde yer alan AB ülkelerinin yanı sıra Türkiye, İzlanda, Liechtenstein, Kuzey Makedonya, Norveç ve Sırbistan vatandaşı 18 yaşındaki gençlerin bilet kazanma şansı bulunuyor.

Gelecek yılın ilk yarısında 18 yaşına girecek gençler ise Mart 2023’te ücretsiz tren bileti için başvuru yapabilecek. Bu başvuru döneminde de 35 bin ilave tren bileti dağıtılacak.

Tren bileti kazananlar buna ek olarak Avrupa’da toplu taşıma, kültürel faaliyetler, konaklama, yeme içme ve spor faaliyetleri gibi alanlarda 40 binden fazla indirim imkanı sunan bir indirim kartı da elde edecek.

AB, 2018’den beri gençlere bu şekilde Avrupa’da geçerli 165 bin tren bileti dağıttı.