Genel

18 Yaş Altı E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

18 yaşından küçük çocukların e-devlet şifresi alabilmesi için, en az 15 yaşlarını doldurmuş olmaları gerekir. 15 yaşına gelmemiş çocuklara, e-devlet şifresi verilmez. 18 yaşından küçük, 15 yaşını doldurmuş olan kişiler, e-devlet şifresi almak için başvuruda bulunabilirler.

E devlet şifresi almak için başvuru yapılacak yetkili mercii, PTT şubeleri ve merkezlerdir. PTT ağı, Türkiye’deki en gelişmiş ve her bölge ve kesime ulaşan geniş bir ağdır. Bu nedenle e devlet şifresi almak gibi işlemler devlet dairelerinde değil, PTT şubeleri aracılığı ile yapılır.

Kimler E Devlet Şifresi Alabilirler?

E devlet şifresi alabilecek kişiler, şifrelerini PTT şubelerinden ya da internetten e devlet kapısından başvuru yaparak, şifre alabilirler. Şifre alma işlemleri hem PTT şubelerinden hem de internetten yapılabilir. Internettentirme işlemleri ise PTT şubelerine gitmeden, internetten e devlet kapısı üzerinden değiştirilebilir. Herkese e devlet şifresi verilmez. Şifre verilen kişiler belirlenmiştir. E devlet şifresi alabilecek kişiler:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 • 18 yaşından küçük olup 15 yaşını doldurmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 • Mavi kartlılar (kanunda belirtilen, yurttaşlarına mavi kart verilen ülkeler)
 • Yabancı kimlik numarası olan yabancılar (yabancı kimlik numarası, yetkili merciler tarafından yabancılara verilir)

E Devlet Şifresi E Devlet Kapısı Üzerinden Nasıl Alınır?

E devlet portalı üzerinden şifresi alabilmek için, PTT şubelerinden ya da internetten e devlet kapısından başvuru yaparak, şifre alabilirler. E devlet kapısı üzerinden şifre alabilmek için;

 • İlk defa şifre alacaklar, e devlet internet sitesinden ‘şifre değiştirme’ işlemlerinden şifre almalıdırlar.
 • ‘Şifre değiştirme’ sayfasından gerekli bilgiler girilerek kayıt yapılır.
 • Kayıttan sonra tekrar giriş kısmına gidilerek, bilgiler girilir ve giriş yapılır.
 • Ayrıca şifre değiştirme işlemleri, PTT şubelerine gidilmeden e devlet sitesinden yapılabilir.

E Devlet Şifresi PTT Şube ve Merkezlerinden Nasıl Alınır?

PTT şubelerinden şifresi alabilmek için, PTT şubelerinden ya da internetten e devlet kapısından başvuru yaparak, şifre alabilirler. PTT şubelerinden ve PTT merkezlerinden şifre alabilmek için, mesai saatleri içerisinde Türkiye’nin herhangi bir yerindeki PTT şubelerinden bizzat başvuru yapılarak alınır.

E-devlet şifresi almak için bizzat başvuru yapmak gerekir. 18 yaşından küçük, 15 yaşını doldurmuş kişilerin velileri şifre işlemlerini gerçekleştirecek ise, çocuğun velisi ya da vasisi olduğuna dair bir belge ibraz etmesi şart koşulur. Ayrıca çocuğun kimlik kartı ya da nüfus cüzdanında mutlaka resmi olmalıdır. PTT şubelerinden e devlet şifresi alınırken, üzerinde kimlik numarası bulunan ve kimlik kartı niteliğinde olan bir belge ile bizzat başvuru yapmalıdırlar.

E Devlet Şifresi PTT Şubelerinden Alınırken Gerekli Olan Belgeler Hangileridir?

PTT şubelerinden e devlet şifresi alınırken gereken belgeler, şifre alma işlemleri için gereklidir. E devlet şifrelerini PTT şubelerinden almak isteyenler, bizzat başvuru yapmalıdırlar. 18 yaşından küçük, 15 yaşını doldurmuş kişilerin velileri şifre işlemlerini gerçekleştirecek ise, çocuğun velisi ya da vasisi olduğuna dair bir belge ibraz etmesi şart koşulur.

15 yaşını doldurmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, PTT şubelerinden e devlet şifresi alabilmeleri için gereken belgeler vardır. Bu belgelerden herhangi birini PTT görevlisine göstermeleri yeterlidir. Bu belgeler T.C. Kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı veya kimlik kartı niteliği taşıyan bir belge olmalıdır. Bu belgeler üzerinde T.C. Kimlik numarası ve fotoğraf bulunmalıdır.

Geçerliliği olan bu belgelerden herhangi birini PTT görevlisine iletmeleri halinde, PTT şubelerinden şifre alabilirler. PTT şubelerinden e-devlet şifresi alınırken gereken belgeler:

 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı
 • Nüfus Cüzdanı
 • Ehliyet
 • Pasaport
 • Mavi kart
 • Geçici kimlik kartı (Nüfus Müdürlüğü tarafından verilir)