Gündem

18 ile maskesiz sokağa çıkma yasağı geldi! Hangi illere yasak geldi?

Türkiye normalleşme aşamaların girerken maskesiz sokağa çıkılmaması yönünde kararlar alındı. Kırıkkale Valiliği'nin maskesiz sokağa çıkma yasağını vatandaşlara uyurmasından sonra maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu iller 18'e yükseldi. Peki diğer iller nereleri? İşte detaylar...

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını tüm dünyaya hızla yayılırken Türkiye’de de görülmesinin ardından virüse karşı mücadelede alınan önlemler gün geçtikçe artarken vaka sayılarındaki düşmeden sonra normalleşme evrelerine girmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 aşamalı normalleşme evresini açıklamasından sonra 18 ilde maskesiz sokağa çıkma yasağı getirildi. İşte o iller…

KIRKLARELİ’NDE DE ZORUNLU HALE GELDİ

Koronavirüse karşı mücadelede sosyal mesafe kuralıyla birlikte en önemli tedbir uygulamalarından biri olarak öne çıkan maske kullanımı, bugün Kırklareli’de de zorunlu hale getirildi. Böylelikle maske takmanın zorunlu hale geldiği il sayımız 18’e yükseldi.

UYMAYANLARA CEZA VERİLECEK

Kırklareli Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu il genelinde sokağa maskesiz çıkmaya kısıtlama getirdi. Bu kısıtlamayla birlikte Kırklareli, yurt genelinde maskesiz sokağa çıkmanın kısıtlandığı 18’inci il oldu. Alınan karar doğrultusunda vatandaşlar dışarı çıktıklarında maske takmak zorunda olacak. Maske takmayanlar, tespit edildikleri yerde ilgili yasa gereğince idari para cezasına çarptırılacak.

SOSYAL MESAFEYE DİKKAT

Öte yandan, Kırklareli Valiliği pikniğe ve balığa gitmekle ilgili önemli bir karar aldı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karara göre hafta içleri maske ve sosyal mesafeyi korumak şartıyla balık tutulabilecek, pikniğe gidilebilecek. Ancak hafta sonları ise kısıtlama devam edecek.

İŞTE O İLLER

Koronavirüs salgını ile topyekün mücadele ettiğimiz şu günlerde Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak, Rize, Karabük, Kayseri, Sakarya, Siirt, Tunceli ve Kırıkkale ve Kırklareli’de maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı.