Gündem

18-35 yaş arasında olanlar dikkat: Açıklama yapıldı!

13 Ekim corona virüsü tablosu açıklandı. Yeni tabloda günlük vaka sayısı 31 bin 248 olarak açıklandı. Vaka sayısının 30 binin üzerinde seyretmesi vatandaşlarda endişe yaratıyor. Bu kapsamda açıklama yapan Prof. Dr. Levent Akın, virüsün aşı olmayan 18-35 yaş grubuna yerleştiğini söyledi.

Pandemi ve artan vaka sayılarına ilişkin uzmanlar açıklamalar yapmaya devam ediyorlar. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın artan vaka sayılarına ilişkin önemli bilgilendirmelerde bulundu. Virüsün aşı olmayan 18-35 yaş grubuna yerleşmiş durumda olduğunu söyleyen Akın, bu kişilerin virüsü ailelerine ya da arkadaşlarına bulaştırdıklarını söyledi.

Bu kapsamda yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

Aşıyla hastalıktan korunanlar olduğu kadar daha genç yaş grup aşı olma konusunda ihmalkar ya da tereddütkar davranıyor. Dolayısıyla hastalık genç yaş grubuna doğru kaymış durumda. Eskiden bu grupta hastalık daha az gözüküyordu? Çünkü yaşlılarda daha fazla görünüyordu, bunlar hemen çok yakın bir zamanda hastaneye yatıyordu. Şu anda aşı olanlar aşıyla korundukları için bu kişiler hastalıktan etkilenmiyorlar belki; ama aşı olmayan grup ki bunlar özellikle 18-35 yaş grubuna yerleşmiş durumda. Bu grup enfekte oluyor. Bu grup enfekte olduğunda aşıyla korunan kişilerin eğer yeterli koruması yoksa bunları da bulaştırmaya başlıyor. Toplumda bir kısır döngü var. Genç yaş grubu ‘bana bir şey olmaz’ diyerek aşı olmuyor; ama enfekte oluyorlar. Zaman zaman basit semptomlar da gözükebiliyor. Bunlar ailelerine ya da arkadaş gruplarına gittiklerinde arkadaşlarına ya da ailelerine bulaştırıyorlar”

Şuanda Türkiye’de delta plus’un dolaşımda olduğunu söyleuen Akın, “Bunun bulaşıcılığı çok yüksek. Dolayısıyla hem aşı olmuyorsunuz hem maske, mesafe kurallarına uymuyorsunuz hem her türlü tedbiri elden bırakıyorsunuz çok kolay enfekte oluyorsunuz. Dolayısıyla bir türlü vaka sayısı düşmüyor. Bu işi frenlemenin temel yolu toplumun önemli bir kısmının aşı olması ki bu rakam tüm toplum için yüzde 70; ama 18 yaşın üzerindekiler ile ilgili olarak bu rakamın yüzde 90’larda olması lazım. Maske ve mesafeye muhakkak uymak lazım. Ayrıca kapalı alanların sık sık havalandırılması da önemli. Ciddi miktarda virüsün havada bulunma sayısını azaltıyor” açıklamasında bulundu.