Gündem

18-19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Tam kapanma 19 Mayıs ile birleşecek mi?

Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında 17 Mayıs bayram sonuna kadar tam kapanma dönemine girilmişti. Tam kapanma süreci devam ederken, 18-19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı merak konusu oldu. 17 Mayıs’ta sona erecek olan tam kapanma 1 hafta daha uzatılacak mı?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, tam kapanmanın 17 Mayıs’tan sonra uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin soruya yanıt verdi. Oktay, “Şu an gündemimizde yok. Veriler kabinede değerlendirilir karar verilir” dedi.

“Kapanma süreci net ve şeffaf yürüttüğümüz bir süreç” diyen Oktay, şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanlığımız günlük verileri sürekli paylaşıyor. Salgın dönemini tam kapanmaya girmeden yönetmeye çalıştık. Ekonomik ve sosyal boyutu olduğu için tüm çarkları yürütmeye çalıştık. Ramazan’dan önce pik yaşadık. Yoğun bir dönem yaşadık. Bir ilk yarı kapanma ile bazı tedbirler almıştık. Azaltmayı gerçekleştirebilirsek yaz sezonuna girersek çok daha avantajlı şekilde girelim diye tedbirlere başvurmuştuk. Tam kapanmanın gerekli olduğunu gösterdi veriler.

(Kapanma, 19 Mayıs’a kadar uzar mı?) Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok. Kabinede değerlendirilir, sonrasında nihai karar verilir. Kamuoyu ile de paylaşılır bu. Şu anda böyle bir uzatma gündemimizde yok. Biz bu dönemde sanayinin çarklarını hiç durdurmadık. Üretim devam etti Türkiye’de. Sanayide çalışanların istihdamı da devam etti. Hizmetler sektörü etkilendi.

Sanayi sektöründe Türkiye tarihinin en başarılı yılını kapatacağız. Burada hem toplumumuzun sağlığını korumak diğer yandan da bir yılı aşan kısıtlamalar döneminde hizmet sektöründeki esnafımızın biraz daha canlanmayı sağlarsak salgın yönetiminde daha ileri bir aşamaya gelmiş oluruz.”

19 MAYIS SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

19 Mayıs sokağa çıkma yasağı hakkında resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

19 MAYIS RESMİ TATİL Mİ?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı günü resmi tatildir. 19 Mayıs bu yıl çarşamba gününe denk geliyor.