Ekonomi

15 Yıl Sigortalı Olana Emeklilik Fırsatı! İşte En Kolay Emeklilik Yöntemi

Milyonlarca çalışan erken emekli olma hayali ile çalışmaya devam ederken, bir yandan da emeklilik yöntemlerini araştırıyor. Emeklilikte sigorta başlangıç tarihi de büyük önem taşıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alabilmek için vatandaşların 3 temel şartı yerine getirmesi gerekiyor. Ancak bazı durumlarda emeklilik tarihi geriye veya ileriye gidebiliyor. Örnek olarak 1999 yılı öncesinde veya sonrasında sigorta giriş tarihi olanların emeklilik tarihleri değişiklik gösterebiliyor.

15 Yıl Sigortalıya Emeklilik İmkanı

SGK’ya 3600 prim ödeyen ve yaş koşulunu yerine getiren vatandaşların emekli olabilmesi için 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olmuşlarsa 15 yıl sigortalılık süresine dikkat ediliyor. Yaş şartı hizmet süresi ve prim gün sayısının tamamlandığı tarih esas alınarak belirleniyor. Bu tarihe göre çalışanlar erken yaşlarda emekli olma fırsatından yararlanabiliyor. Prim günü şartı tamamlanınca kaç yaşında emekli olunacağını belirlemek için kadınlarda 50 erkeklerde 55 yaşını tamamlamak gerekiyor.

15 Yıl Sigortalıya Emekli Olma Şartları

Belirsiz süreli iş sözleşmeleri işçi tarafından feshedilirse belirtilen haklı sebeplerden herhangi biri nedeniyle işten ayrılanlara ihbar süresi şartı sunulmuyor. Öte yandan askerliğini sigorta başlangıç tarihi öncesinde yapanlar, sigorta başlangıç tarihini öne çekebilir ve bu sayede borçlanan kişinin prim ödeme gün sayısı artar.

Emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve yaş şartını sağladığı halde çalıştığı günler emekli olmasına yetmeyen kişiler için askerlik borçlanması yapılabiliyor. Örnek olarak emekli olmasına 5 ay kalan bir erkeğin 5 aylık bu süreyi borçlanarak emekli olmaya hak kazanabilir. Fakat SGK yönetmeliğine göre ilk kez sigortalı olduğu tarihten sonra askerlik borçlanması olan kişilerde ise emeklilik öne çekilemiyor. Bu konuda güncel çalışmalar devam ediyor.