Genel

15 Temmuz Şehitler Köprüsü kaçak geçiş para cezaları o tarihte iade edilecek

15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinden yapılan kaçak geçişe ilişkin cezalar hangi tarihte ödenecek? Açıklama geldi. İşte detaylar…

2 EYLÜL’E KADAR BAŞVURU YAPMAK GEREKİYOR

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden kaçak geçiş yapanlara kesilen para cezalarının iadesi için 2 Eylül’e kadar ilgili birimlere başvuruda bulunulması gerekirken, iadeler 30 Eylül’e kadar gerçekleştirilecek.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının “Tahsilat Genel  Tebliği” ResmiGazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Tebliğde, torba kanunda yer alan köprülerden kaçak geçiş yapanlara  ilişkin düzenlemenin uygulama usul ve esasları yer aldı.

ÜCRETLER İADE EDİLECEK

Buna göre, 1 Ocak-12 Haziran 2019 döneminde araç sınıfları itibarıyla  geçmesi yasak olmasına rağmen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçenlere idari para  cezaları verilmeyecek, verilenler tebliğ edilmeyecek, tebliğ edilenlerin  tahsilatı yapılmayacak. Kişilerden tahsil edilen idari para cezası tutarları iade  edilecek.

Bu cezalara yönelik varsa yapılmış itirazlar veya açılmış davalar  hakkında resen karar verilmesine yer olmadığına hükmedilecek.

Yargılama ve takip giderleri taraflar üzerinde bırakılacak ve vekalet  ücreti istenmeyecek.

BAŞVURU VE ÖDEMELER EYLÜK AYINDA YAPILACAK

Karayolları Genel Müdürlüğünce cezalara ilişkin idari yaptırım kararı  düzenlenmeyecek. Düzenlenmiş idari yaptırım kararları da tebliğ edilmeyecek.  Kesinleşmiş ve ödenmemiş idari para cezaları takip için vergi dairelerine  bildirilmeyecek.

Kaçak geçişlere kesilen cezaların iadesi, tahsil edilen yere göre  yapılacak. Cezaların iadesi için 2 Eylül’e kadar ilgili birimlere başvuru  yapılması gerekiyor. İadeler ise 30 Eylül’e kadar gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın