Gündem

14 Şubat Sevgililer Günü nedir?

14 Şubat Sevgililer Günü bu sene corona virüsü gölgesinde geçecek. Pazar günü uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle bu sene bir çok sevgili bir araya gelemeyecek. Öte yandan İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelge ile , çiçek satışı yapan iş yerlere belli saatlerde faaliyet izni verildi. Peki, her sene ülkemizde de kutlanan ‘14 Şubat Sevgililer Günü’ nedir?

Sevgililer günü nedir?

14 Şubat tarihinin tam karşılığı “Aziz Valentin Günü“dür (St Valentine’s Day) olarak biliniyor.

1908 tarihli Katolik Ansiklopedisi’ndeki eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş üç tane Aziz Valentine geçmektedir:

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dokümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine’nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir. 1969 yılında kilise takviminden Aziz Valentine gününü çıkarmıştır.

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı ilk olarak 14. yüzyıla ait kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli Parlement of Foules adlı kitaba göre, Fransa’da ve İngiltere’de 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler.

Hıristiyan olduğu için öldürülmüş din adamı Valentine ile romantik aşk arasındaki ilişkiyi anlatan efsanelerin 14. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu efsanelerde geçen başlıcaları şöyledir:

Valentine, öldürüleceği günden bir gün önce gardiyanın kız kardeşine “Valentine’ninden” imzalı bir aşk notu vermişti. Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde; gizlice evlenmelerine yardım etmişti.

Sevgililer Günü Genelgesi

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen ek genelgeye göre, çiçek satışı yapan iş yerleri, 12 Şubat 20.00 – 00.00 arasında evlere servis, 13-14 Şubat 10.00-17.00 arasında iş yerinden ve evlere servis, 17.00 – 00.00 arasında ise sadece evlere servis şeklinde hizmet verebilecek.