Gündem

14 günlük tam kapanma kararı! Ramazan bayramında sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Gözler Ramazan bayramına ve alınacak yeni tedbirlere çevrilmeye çevrildi. 14 Nisan’da başlayan kısmi kapanma uygulamasının süresi yeni haftada bitiyor. Pazartesi günü gözler Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde olacak. Cumhurbaşkanı iki haftalık kısmi kapanma, ondan sonrasında da yeterli azalma olmazsa tam kapanma ya da daha sert önlemler alınacağı ifade etmişti. Alınan son dakika bilgilere göre mevcut kısıtlama sonrasında 14 günlük tam kapamalı sokağa çıkma yasağı kararı verileceği belirtilirken vatandaş Ramazan bayramında sokağa çıkma kısıtlaması olup olmayacağını merak ediyor.

14 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

14 günlük tam kapamalı sokağa çıkma yasağı olasılığı hakkında açıklamalarda bulunan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan Odabaş,“Yani vaka sayıları düşmeye başladı. Ancak benim kişisel fikrim, asıl düşmeyi gelecek hafta göreceğiz” dedi. Şu andaki tedbirlerle geçen yılın kasım ayındaki düşüşün sağlanamadığını belirten Odabaş, “tam kapanma” tedbiri olasılığına ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

Açıkçası hükümet, bir anda tam kapanma noktasında, aşı tedarikini önceledi diye düşünüyorum. Kapandığınız zaman, aşılarınızı hızlı bir şekilde yapmanız lazım ki açıldığınızda bağışıklık düzeyini yükseltmiş olun, bir işe yarasın.

HÜKÜMET ÖNLEMLERİ GÜÇLENDİRMEK ZORUNDA

Aşı tedariki sürecini de eş zamanlı olarak yürütmeye çalışıyorlar. O nedenle büyük olasılıkla kısmi kapanma uygulandı. Vaka sayılarında kasım ayındaki gibi güçlü bir düşüş olmadığı takdirde, daha güçlü önlemleri alması hükümetin kaçınılmaz bir görevi.

Prof. Dr. Deniz Çalışkan Odabaş, Türkiye’de her gün 350 kişinin hayatını kaybettiğine işaret ederek şunları söyledi: “10 günde 3500 kişi. Vakalarımız, 50-59 bin bandına kaydı. Hükümet de bireyler de salgınla mücadelede önlemleri güçlendirerek almak zorunda.Yoksa virüs bizi yenecek. Bu bir savaş. Sürekli mutasyona uğruyor, bize karşı silah geliştiriyor. Biz hep aynı yöntemle gidersek onun gücüne karşılık veremeyiz. Tam kapanma noktasında hükümetimiz bu kararı aldığı noktada, vatandaş olarak da tam kapanma önlemlerine evimizde de uymamız gerekiyor.

Uymadığımız taktirde ne olacak? 14 gün içerisinde evdeki bireyler farklı zamanlarda enfekte olacak, açılma olduğunda evlerde halen enfeksiyonu geçiren bireyler olacak. Onlar açıldığında tekrar hastalık alevlenecek.” dedi. Ramazan Bayramında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı, mevcut kısıtlama tedbirlerin bayram sürecinde de aynen uygulanacağı belirtildi.