Ege HaberleriGündemİzmir Haberleri

14 Gün sonra bu yasak kalkıyor: 15 Nisan 2023’e kadar serbest olacak!

Bakanlık yaptığı yazılı açıklama ile duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, 14 gün sonra bu yasak kalkıyor ve 15 Nisan 2023’e kadar serbest olacak. Bakanlık yasağın kaldırılması ile ilgili açıklamasında, “1 Eylülden itibaren başlayacak olan avcılık sezonunda İl ve İlçe Müdürlüklerimiz su ürünleri kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında denetimler artırılacaktır.” İfadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile denizlerde av sezonunun 1 Eylül tarihinde başlayacağını duyurdu.

Konu ile ilgili açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

2022-2023 su ürünleri av sezonu 1 Eylül itibariyle başlayacak olup 15 Nisan 2023’e kadar devam edecektir.

Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir avcılık için su ürünleri avcılığına belirli yasak ve sınırlamalar getirilmiştir. Ülkemizin yoğun su ürünleri avcılığı yapılan türleri olan hamsi, istavrit, palamut vb. balıkların üreme dönemi olan zamanlarda su ürünleri avcılığı yasaktır. 1 Eylülden itibaren başlayacak olan avcılık sezonunda İl ve İlçe Müdürlüklerimiz su ürünleri kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında denetimler artırılacaktır.

Denizlerimizde kirliliğe sebep olan ve sucul yaşamı olumsuz etkileyen, kaybolan ağların zararlarını azaltmak ve av araçlarını kayıt altına almak amacıyla İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerimizce av araçlarının markalanması sağlanacaktır.

”5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ” doğrultusunda av aracı, balık türü ve balık boyu yönünden denetimler yapılmakta olup mevzuatlara uygunsuzluk tespit edildiği takdirde idari işlem uygulanacaktır. Su ürünleri nesillerinin korunması ve ülke ekonomimiz için getirilen yasak ve kısıtlamalara uymak balıkçılarımızın olduğu kadar vatandaşlarımızın da sorumluluğundadır.

Yeni avcılık sezonunun hayırlı ve bereketli olması temennisiyle,

RASTGELE

İzmir’de av hazırlığı

Öte yandan İzmirli balıkçıların 1 Eylül tarihinde kalkacak yasak için hazırlıklara başladığı öğrenildi. Foça’da balıkçılar, arın kopmuş ve yıpranmış yerlerini onarmaya başladılar.