Editörün SeçtikleriEkonomi

13+2 TL’ye mutlaka yapın! Ehliyeti olanlar mutlaka yaptırmak zorunda: Yapmayana 13 bin liraya yakın ceza verilecek

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, eski tip ehliyetlerin yeni sürücü belgelerine dönüştürülmesi için belirli bir son tarih belirlediği belirtilerek bu tarihe kadar ehliyetini yenilemeyen sürücülere ciddi bir ceza uygulanacağı ifade edildi.

Cezai Yaptırımların Boyutu

Eski tip ehliyetlerini yenilemeyen sürücülere 12.978 TL ceza kesileceği belirtilerek cezanın miktarı, ehliyet yenileme sürecini ihmal eden sürücüler için önemli bir uyarı niteliği taşdığı vurgulandı. Tüm bunlarla beraber  eski tip ehliyetlerin yeni versiyonlarına dönüştürülmesi için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 15 TL’lik bir ücret belirlendiği de aktarıldı. Bu işlem, Nüfus Müdürlükleri’nde randevu alınarak hızlıca tamamlanabilir.

Belgeler ve Başvuru Süreci

Ehliyet yenileme işlemi için gerekli olan belgeler arasında kimlik kartı veya pasaport, güncel biyometrik fotoğraf, sağlık raporu, kan grubu belgesi (gerekliyse), mevcut ehliyet ve adli sicil kaydı bulunduğu bildirilerek sürücüler, bu belgelerle birlikte Nüfus Müdürlükleri’ne başvurarak işlemlerini gerçekleştirebilecekleri de biliniyor.

31 Aralık 2024 tarihinden sonra eski tip ehliyetlerini yenilemeyen sürücülere uygulanan cezanın miktarının artması beklenmektedir. Bu nedenle, sürücülerin zamanında ehliyetlerini yenilemeleri büyük önem taşımaktadır.