Ekonomi

128 milyar dolar nerede? soruna 3 farklı cevap!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Merkez Bankası’nın 128 Milyar dolar rezerv paranın nereye harcandığına dair sordukları soruya karşı 3 farklı cevap aldıklarını duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın 2 farklı cevap verdiğini ve Yiğit Bulut’un da tamamen farklı açıklamalarda bulunduğunu dile getirerek ”Hangi yalanınıza inanalım?” sözleri ile tepki gösterdi. Adıgüzel twitter hesabından konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu mesajı paylaştı;

”128 milyar dolar nerede? diye sorduk. Cumhurbaşkanı önce 128 milyar dolar pandemide harcandı dedi, sonra para merkez bankasında duruyor hatta rezerv 135 milyar dolara çıktı dedi. Bugün de danışmanı Yiğit Bulut “128 milyar dolar rezerv hiç olmadı” dedi. Hangi yalanınıza inanalım?” dedi.

Peki, ”128 milyar Dolar Nerede?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

Erdoğan 22 Şubat’ta yaptığı konuşmada Merkez Bankası’nın rezervleri ile ilgili olarak, “Döviz rezervi 132 milyar dolara kadar çıktı. Ondan sonra bir düşüşle 95’e indik. Biz yeniden 132’ye de çıkarız 200’e de çıkarız” dedi.

24 Şubat’taki grup toplantısında ise 128 milyar doların büyük kısmının salgın döneminde harcandığını iddia etti: “Salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere, elimizdeki tüm araçları kullanarak fırsat vermedik. Kılıçdaroğlu’nun sürekli sorduğu dövizlerin önemli bir bölümü işte bu mücadelede kullanılmıştır” dedi.

Erdoğan 10 Mart 2021’de ise ”Tutturmuşlar şu kadar para nerede? Bu para Merkez Bankası’nda. Kaybolan bir şey yok. Kayıp varsa bunlar sizdedir… 135 milyar dolara kadar döviz rezervimiz çıktı. Şu anda da yine döviz rezervimiz kendini toparlamaya başladı.” açıklamalarını yaptı…

Yiğit Bulut ise 23 Mart 2021’de “128 milyar dolar rezerv hiç olmadı” dedi.