EkonomiGündem

12 ay boyunca ödeme yapılacak: e-Devlet üzerinden başvuru yapıp sorgulayın!

Destek ödemeleriyle ilgili detaylar merak konusu oldu. İhtiyaç sahibi vatandaşlar devletin verdiği desteklerden yararlanmak için araştırma yapıyor. Bu desteklerden biri de Aile Destek Programı kapsamında olan para yardımları. Devlet tarafından dar gelirli ailelere 12 ay boyunca aylık 450-600 TL arasında değişen miktarda ödeme yapılıyor. Söz konusu desteğe e-Devlet üzerinden başvuru yapılıyor.

AİLE DESTEK PROGRAMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Destek ödemelerinden yararlanmak isteyenler başvuru detaylarını merak ediyor. Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir.

ÖDEME MİKTARI NE KADAR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Hanelerin gelir durumlarına göre belli birtakım şartları var. Aylık 450, 550, 600 olmak üzere üç segmentte destek vereceğiz” dedi.

12 AY BOYUNCA ÖDENECEK

Ödemeler 12 ay boyunca yapılacak. Türkiye Aile Destek Programı kapsamında 12 ay boyunca düzenli olarak hane başına 450 lira ile 600 lira arasında destek verilecek.

DESTEK KİMLERE VERİLECEK?

Destekten yararlanabilmek için hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden yani 1.833 liradan az olması gerekiyor.

4 kişilik bir ailede 7 bin 300 liranın altında gelir varsa destekten yararlanabilir. Hanedeki tüm bireylerin maaş, ücret, yevmiye gibi gelirleri ile düzenli sosyal yardım gelirleri hesaplamaya dahil ediliyor.

Ev arsa gibi gayrimenkullerde rayiç bedel 240’a, binek araba, kamyon gibi motorlu araçlarda rayiç bedel 120’ye bölünerek aylık hane gelirine katkısı bulunuyor.

Yani gelir tespitinde tüm unsurlar değerlendiriliyor.