EkonomiGündem

1150 TL ödeme yapılacak: Paranızı PTT’den alacaksınız!

Faturalara gelen zamların ardından ihtiyaç sahibi vatandaşlar fatura destekleriyle ilgili detayları araştırıyor. Devlet, doğalgaz faturasını ödemekte zorlanan ailelere yardımda bulunuyor. Doğalgaz desteği için belirli şartları taşıyan ailelere 450 lira ile 1150 lira arasında değişen miktarda ödeme yapılıyor. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılırken, ödemeler ise PTT’den alınıyor. Başvurular ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na giderek de yapılabilecek.

DOĞALGAZ FATURASI DESTEĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

Doğal gaz desteğinden yararlanmak isteyen aileler, e-Devlet üzerinden ya da bakanlığın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) giderek başvuruda bulunabilecek.

DOĞALGAZ DESTEĞİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Ödemeler, mart ayının ikinci haftasından sonra başlayacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarının kriterlerine uyan 4 milyon hane için verilecek destek tutarı, hane başına yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında değişiklik gösterecek.

Kronik hastaların ve yaşam destek cihazlarına bağlı hayatını sürdürenlerin bulunduğu haneler için bu rakama yüzde 5 ilave yapılacak.

YILDA 2 KEZ ÖDEME YAPILACAK

Doğal gaz ödemeleri, mart ve ekim olmak üzere yılda iki kez gerçekleştirilecek.

Başvuru sonucu hak sahibi durumunda olan kişiler PTT’ye doğal gaz faturalarını ibraz ederek destekten yararlanacak.