Ekonomi

1100 TL sosyal yardım parası kimlere verilecek?

Aile Bakanlığı 1100 TL sosyal Yardım parası verileceğini duyurdu. Pandemi yardımı ile ilgili yapılan açıklamada 2 milyondan fazla kişiye 1.100 TL nakit yardımı yapılacağı belirtildi. Peki bu maddi yardım kimlere verilecek? Başvurular nereye ve nasıl yapılacak? İşte detaylar…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, kapanma süreci içerisinde ihtiyaç sahiplerine Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile 2 milyon haneye 1.100 (Bin Yüz) Türk Lirası nakit yardımı yapılacağını ve başvuruların e-devlet üzerinden online şeklinde yapılacağını belirtti. Faz-3 pandemi yardım paraları Ramazan Bayramı öncesinde yapılacağı belirtildi. Başvuruların ne zaman yapılacağı, kimlerin bu yardımdan faydalanacağı, kimlerin başvuru yapamayacağı ve diğer tüm bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Yanık, şunları kaydetti: “Bir önceki Sosyal Destek Programımızın başvurularını e-Devlet üzerinden almıştık. Daha önce e-Devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV’lerimiz tarafından tespit edilmiş 2 milyonu aşkın haneye, hane başı 1100 lira tutarında ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceğiz.” dedi.

1100 TL PANDEMİ YARDIMI

Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı Pandemi Sosyal Destek Programı Başvuru Açıklaması şöyle;
AÇSHB Pandemi Sosyal Destek Faz-3 Başvuruları, e-Devlet üzerinden “T.C. Kimlik Numarasının” son hanesine göre alınmaya başlanmıştır.

Başvuru süreçleri e-devlet üzerinden takip edilebilecektir.

Değerlendirmeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacaktır.

Aynı haneden birden çok başvuru yapılması halinde, tek başvuru olarak değerlendirilecektir.

Kimler Başvuru Yapamaz?

Başvuran kişinin hanesinde aşağıda belirtilen kapsamlarda yer alan birinin bulunması halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır:

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 TL’lik nakdi destekten faydalanmış olanlar,

5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,

5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar bu 1100 TL Faz-3 yardım başvurusunda bulunamazlar…

DAHA ÖNCE PANDEMİ YARDIMINDAN FAYDALANMIŞ KİŞİLER

Hanenizde Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 veya Faz 2’den yararlanmış kişi veya değerlendirme işlemleri devam etmekte olan Faz 2 başvurusu tespit edilmişse başvurunuz değerlendirilmeye alınmamaktadır.