Gündem

11 Mayıs günü AVM’lere giren kişi sayısı belli oldu!

Koronavirüs önlemleri kapsamında kapanan AVM'ler normalleşme adımları doğrultusunda 11 Mayıs'ta açıldı. Normalleşmenin ilk günü 11 Mayıs'ta AVM'lere giren kişi sayısı belli oldu. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AVM'lerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs önlemleri kapsamında kapatılan AVM’ler 11 Mayıs’ta tekrar açıldı. Normalleşmenin ilk günü 11 Mayıs’ta AVM’lere giren kişi sayısı belli oldu. AYD Derneği Başkanı Altaş AVM’lerle ilgili açıklamasında, “Normal zamanda Türkiye’de bir günde AVM’lere giren kişi sayısı 6.5 milyon iken pazartesi 1 milyon 226 bin giriş oldu. Basında yansıyan bize ait olmayan kuyruklar bize yansıtılarak ifade edildi. Beylikdüzü’ndeki AVM’nin yanında bulunan ATM’lerle ilgili kuyruk, AVM girişi gibi gösterildi” dedi.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası programında, yeniden açılan AVM’lerle ilgili bilgi verdi.

‘ATM’LERLE İLGİLİ KUYRUK, AVM GİRİŞİ GİBİ GÖSTERİLDİ’

Altaş, AVM’lerle ilgili verileri paylaşarak şunları söyledi: “Dün itibariyle kontrollü ve tedbirli bir şekilde açıldık. İlk günün heyecanı ile tedbirlerde bazı aksamalar oldu ama bugün daha iyiydi. Dün bazı AVM’lere maskesiz girmek isteyenler oldu ama onun dışında pek sorun görülmedi. Basında yansıyan bize ait olmayan kuyruklar bize yansıtılarak ifade edildi. Beylikdüzü’ndeki AVM’nin yanında bulunan ATM’lerle ilgili kuyruk, AVM girişi gibi gösterildi. Her ATM’nin kuyruğu farklı olması gerekirken güvenlikler bütün gelenleri aynı sıraya sokmuşlar. AVM’lere toplamda yüzde 23 giriş oldu. Normal zamanda Türkiye’de bir günde AVM’lere giren kişi sayısı 6.5 milyon iken pazartesi 1 milyon 226 bin giriş oldu. Bu rakımın yüzde 40’ı İstanbul ve Ankara’da oluşmuştur.”

‘AVM’YE GİRİŞ SAYISI YÜZDE 23’

Cirolarda artış yaşandığını kaydeden Altaş, şu ifadeleri kullandı: “Müşteriler artık nokta atışı alışveriş yapıp kafasındakini belirlemiş olarak gelip alıp gidecek. Giriş sayısı yüzde 23 olmasına rağmen cirolarda yüzde 40’lara yakın bir oran var. Cirolarda tahmin ettiğimiz gibi vahim bir durum yaşanmayacak zaman içerisinde ama giriş sayıları biraz düşük kalacak ki bizim de istediğimiz bu. Giriş sayılarının düşük kalması Kovid-19 süreci boyunca da müşterinin sadece ihtiyaçlarını görmesini istiyoruz. Eskiden 100 müşteriden ortalama 8 kişi alışveriş yapıyordu. Bu dönemde tahminimiz 10 müşteriden 8’inin alışveriş yapacak gibi bir durumu var.

AVM’LERİN HAVALANDIRMA SİSTEMİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

AVM’lerin havalandırma sistemleriyle ilgili Atilla Güner’in sorusuna ise Altaş, şöyle yanıt verdi:”Temiz havayı dışarıdan içeriye alacak, kirli havayı içeriden dışarıya atacak şekilde çalıştırın ve soğutma ve ısıtma için böyle bir dönemde hava kullanmayın diye üyelerimize söyledik ve Sağlık Bakanlığı da böyle olmasını istiyor.”