EkonomiGündem

11 haneli TC kimlik numaranızla girip başvurun: Hesaplara 4 bin 337 TL yatacak!

Yüzlerce kişinin yakından takip ettiği destek ödemelerine ilişkin başvuru detayları merak ediliyor. Destek ödemeleri, çeşitli kategorilerde yapılan yardımları kapsamaktadır. Bunlar arasında evinde yaşlı, bakıma muhtaç ve yaşlı kişilere bakan vatandaşlara yapılan evde bakım maaşı ödemeleri yer alıyor. Buna göre, devlet tarafından evde bakım maaşları her ay belirli tarihlerde hesaplara geçiyor.

Vatandaşları desteklemek adına birçok destek kararları alınıyor. Bu destekler dar gelirli aileler tarafından merakla araştırılıyor. Bunlardan biri de evde bakım maaşı oldu. Evde bakım maaşı desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvuru yapabiliyor. Hak sahipleri ise paralarının yatıp yatmadığını hem SMS yoluyla hem de e-Devlet üzerinden sorgulayabiliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI E-DEVLET SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Hak sahipleri tarafından evde bakım maaşları ile ilgili detaylar merak ediliyor. Evde Bakım aylığı ödemeleri E-Devlet üzerinden sorgulanıyor. TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi kullanarak giriş yapılan sistemin arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazın ve butona tıklayın. Ardından açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar çıkıyor. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında tüm detaylara ulaşılabiliyor.

SMS İLE EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Evde bakım aylığı alanlar sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilir. Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. Bakım ödemesinin yanında yaşlının kendisine de maaş veriliyor. Bunun için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan ve geliri olmayanlara bağlanan maaş halk arasında 65 yaş aylığı olarak biliniyor.