Sağlık

"10 Soru"da Aşırı Terleme Tedavisi

Terleme nedir?

Terleme, özellikle vücudun ısı değişimlerinde rol alan bir takım vücut bezlerinin sinirsel uyarımıyla meydana gelen fizyolojik bir olaydır. Bu durum sadece ısı artışı ile değil, heyecan, stres, anksiyete gibi emosyonel bir takım tetikleme mekanizmalarıyla da ortaya çıkar.

Aşırı terleme en çok kimlerde ve hangi vücut bölgelerinde görülür? Görülme sıklığı nedir? Aşırı terleme gençlerde ve ergenlik çağında diğer yaş guruplarına oranla daha fazla görülür. Kadın, erkek oranı eşittir. Yalnız kadınlar, her konu da olduğu gibi bunda da daha çok çözüm peşindedirler. Toplumda her yüz kişiden biri, bu durumdan muzdariptir. Bu kişilerin %10’u genel bir terlemeden şikayetçiyken, büyük orandaki hasta ise sadece el ve ayakta terlemesinden rahatsızdır. Bu hastaların dörtte birinde koltuk altı terlemesi de mevcuttur. Nadiren “alın” da ve “kasıkta” da olabilir.

Aşırı Terleme Tedavisi nedir?

Tedavi 4 ana gurupta incelenebilir;

Botoks tedavisi

Sistemik ilaç verilmesi

Lokal (Yani sadece o bölgeye) ilaç uygulanması

Cerrahi tedavi

Aşırı Terleme’de Sistemik ilaç tedavisi nedir?

Ağızdan verilen bir takım ilaçlarla terlemenin kesilmesine çalışılmasıdır. Bu tedavilerin kalp ritmine etkisinden, mide-bağırsak sistemine etkisine, ağız kuruluğuna kadar pek çok yan etkisi mevcuttur bu yüzden pek tercih edilmez.

Botoks tedavisi nasıl yapılır?

Botoks topikal anestezi ile (uyuşturucu bir merhem sürüldükten sonra), o bölgeye iyot ,nişasta testi yapılıp ter bezleri tespit edilip o bölgeye enjeksiyon yöntemi ile ilaç verilir. Verilen ilaç, ter bezlerini aktive eden maddelerin salgılanmasını engeller. Terleme de azalma birkaç gün içinde başlar birkaç hafta içinde maksimuma erişir.

Etki süresi ne kadardır?

Botoksun etkisi ortalama 6 ila 8 ay arasında sürer. Vakaların üçte birinde bu süre bir yıla kadar uzayabilir.

Terleme de cerrahi tedavi ne zaman yapılır?

Bütün tedaviler denendikten sonra eğer yeterli cevap alınamıyorsa uygulanacak yöntem cerrahi tedavidir.

Cerrahi tedavi nelerdir?

Lokal prosedürler; o bölge deki bezlerin çıkarılması, kürete edilmesi veya liposuction aracılığıyla etkisizleştirilmesi

Endoskopik torasik sempatektomi; bu yöntemde torakstan girilerek omurilik seviyesinde, terlemeye neden olan sinirler etkisiz hale getirilir.

Bu yöntemlerin yan etkisi var mıdır?

Bu yöntemlerin, diğer tedavi seçenekleri denendikten sonra uygulanması gerekir. Cerrahi esnasında gelişebilecek bir takım komplikasyonların dışında, endoskopik torasik sempatektomi sonrasında gelişen kompensatuar terleme(yani diğer vücut kısımlarında oluşan aşırı terleme) en önemli çekincelerden biridir. Değişik çalışmalar da değişik oranlar verilmekle beraber, bu oranın hiçte küçümsenmeyecek seviye de olduğu ortak bir görüştür. İşin kötüsü de bu tedavinin geri dönüşü yoktur

Şu anda terlemeye karşı en az riskli ve en sık uygulanan yöntem hangisidir?

Botoks uygulaması aşırı terleme de özellikle, koltuk altı, el ve ayak bölgelerin de en sık uygulanan yöntemdir. Hemen hemen hiçbir riski yoktur. Tek sorun 6-8 aylık etki süresi olmasıdır.

Bir cevap yazın