Gündem

10 Mayıs Pazar günü ilk olacak! 65 yaş üstü vatandaşlara 4 saatlik sokağa çıkma izni

Koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar yaklaşık 50 günün ardından 10 Mayıs Pazar günü saat 11'de ilk kez dışarı çıkabilecek. Uzun zamandır evden çıkamayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 4 saat boyunca evlerinin yakınında yürüyebilecek. Ancak semt ve mahalle değiştiremeyecekler.

Koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar bu pazar saat 11’de 4 saatliğine dışarı çıkabilecekler. Bu ilk kez 10 Mayıs Pazar günü yaşanacak. Yaklaşık 50 gündür evden çıkamayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar oturdukları evlerin çevresinde yürüyebilecek. Ancak semt ve mahalle değiştirmemeleri konusunda uyarı yapılacak.

Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması bu gece 00.00’dan sonra başlıyor. İçişleri Bakanlığı, 8 Mayıs saat 24.00 ile 10 Mayıs saat 24.00 arasında 24 ilde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin illere genelge gönderdi.

Genelgeyle, 8 Mayıs saat 24.00 ile 10 Mayıs saat 24.00 arasında büyükşehir statüsündeki Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

MARKET VE BAKKALLAR SAAT KAÇA KAÇA KADAR AÇIK OLACAK?

Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 8 Mayıs Cuma günü bugün market, bakkal ve manavlar saat 23.00’e kadar faaliyet gösterebilecek. 9 Mayıs Cumartesi ve 10 Mayıs Pazar günleri market, bakkal ve manavlar kapalı olacak.

BU PAZAR BİR İLK!

Sokağa çıkma kısıtlamasında bu kez ilkler yaşanacak. Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan karar ile 65 yaş üzeri ve 20 yaş altındaki gençler belirli saat aralığına bir günlük sokağa çıkabilecek.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA PAZAR GÜNÜ 4 SAATLİK SOKAĞA ÇIKMA İZNİ

Yayımlanan enelgeye göre, 81 ilde sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlar ve ihtiyaç duyulan hallerde refakatçileri 10 Mayıs Pazar günü 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 14 yaş ve altı çocuklar 13 Mayıs Çarşamba günü; 15-20 yaş arasındaki gençler ise 15 Mayıs Cuma günü (bugün) 11.00-15.00 saatleri arasında aynı koşullarla bu imkandan yararlanacak.

MAHALLE DIŞINA ÇIKAMAYACAKLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu gruplar için, “yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getirildiğini” belirtirken bulunduğu mahallenin dışına çıkarılanlar uyarılacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.