Ekonomi

1 Temmuz’dan itibaren zorunlu! Uymayanlara para cezası kesilecek!

1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 50'den az çalışanı olan tüm işyerlerinde de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmek zorunlu hale geldi. Bu zorunluluğa uymayan işletmelere para cezası kesilecek. Peki, kesilecek cezanın miktarı nedir?

Türkiye’de küçük işletmelerin mali açıdan zor durumda kalmaması ve yeterli sayıda iş sağlığı ve güvenliği personelinin bulunmaması nedeniyle 50’den az çalışanı bulunan yerlerde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluğu ertelenmişti. Ancak 1 Temmuz 2020 tarihi ile beraber bu işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği önlemleri almaları zorunlu hale geldi. Artık bu zorunluluğa uymayan işletmelere para cezası kesilecek.

İki ay için 46 bin 900 TL ceza ödenecek

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Kültür Üniversitesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Ender Demir, “ Tek bir kapıcının bulunduğu apartmanda veya bir çırağın bulunduğu berber dükkanında ya da bir stajyerin bulunduğu hukuk bürosunda işverenler, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmek veya iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sağlamakla yükümlüler. Aksi halde idari para cezaları ile karşı karşıya kalmaları kaçınılmaz bir son olacaktır. Söz konusu yükümlülüğü yerine getirmeyen işyerlerinde, görevlendirilmeyen her iş sağlığı ve güvenliği profesyoneli için 11 bin 735 TL idari para cezası söz konusu olacak. Üstelik aykırılığın devam ettiği her ay için bu idari para cezası uygulanmaya devam edecek. Örneğin, temmuz ve ağustos aylarında anılan hizmetleri sağlamayan işverenler bu iki ay için toplamda 46 bin 940 TL idari para cezası ödemekle yükümlü olacak. Yani iş güvenliği uzmanı + işyeri hekimi için 2 kişi x 11 bin 735 TL x 2 ay şeklinde hesaplanacak.” İfadelerini kullandı.

İlgili Makaleler